Zeytinyağlı Yaprak Sarma

MALZEMELER

2 tane kuru soğan (ince doğranmış)

1 çay bardağı zeytinyağı

1,5 su bardağı pirinç

1 yemek biber salçası

1 yemek kaşığı domates salçası

Yarım su bardağı su

1 demet nane

1 demet maydanoz

1 demet dere oto

Karabiber

Pul biber

Sumak

Kimyon

Tuz

Asma yaprağı

TARİF

Soğanlarımızı zeytinyağımız ile kavuralım. içine salçalarımızı ilave edelim. Kokusu çıkana kadar kavuralım. Yıkamış olduğumuz pirincimizi ve baharatlarımızı ilave edip suyunu da koyup karıştıralım. Suyunu çekince altını kapatalım. Temizleyip ince kıydığımız yeşilliklerimizi ilave edip karıştıralım.

Yaprağımızı salamura ise önceden ıslatıp bir kaç kez yıkayıp tuzunun gitmesini sağlayalım. Yaprağımızdan bir tane alıp, parlak yeri alta, sap kısmı bize gelecek şekilde tabağımıza koyalım. Üst sap kısmından tarafa ince bir şekilde içimizden koyalım. Yanlarından üzerine kapatıp üst tarafından sıkıca saralım. Bütün yapraklarımıza aynı işlemi uygulayalım.

Tenceremize dizerken orta kısmını boş bırakarak dizelim. Üzerlerine limon dilimleri yerleştirelim. Bir yemek kaşığı biber ve domates salçası karışımını 1,5 su bardağı su ile inceltelim. Dolmalarımızın üzerine hafif gezdirip, ortada boş bıraktığımız kısma suyumuzu koyalım. Pişmeye yakın suyu azalınca bir çay bardağı zeytinyağını üzerinden gezdirelim ve altını kapatalım.

Afiyet Olsun.

Not: Pişip pişmediğini çatal ile kontrol edelim. Pişmemiş ise biraz daha su ilave edelim. Pirincimize göre su miktarı değişebilir.

Cevap bırakın