Yeşil Eriğin Faydaları

Yazın yaklaştığının ilk habercisi Yeşil Erik.

C vitamininin bol miktarda olduğu yeşil eriğin faydaları.

1-    Bağışıklık sisteminin oluşmasında ve korunmasında etkilidir.
2-    Yeşil erik tükettiğinizde kan şekeri düzeyleri olumlu etkilenir. Kan şekeri ne kadar dengeli seyrederse kilo vermek o kadar dengeli ve sürekli olur.
3-    Akciğerler bakımı ve sağlığında etkilidir: Yeşil erik yiyenlerin astım, akciğer kanseri, soğuk algınlığı, öksürük ve çok kronik akciğer sorunları gibi akciğer sorunlarından uzak kaldığı araştırmalarca saptanmıştır.
4-    Demir eksikliğini önleme ve tedavi sürecinde yardımcıdır. Vücutta kan yapmasına yardımcı olur. Anemi gibi kırmızı kan hücrelerinin eksikliği ile ilgili hastalıklar erikteki zengin C vitamini ve demir içeriği nedeniyle engellenmekte etkili olmaktadır.
5-    Bağ dokusunu güçlendirmekte ve böylece daha sıkı bir vücuda sahip olmakta yeşil erik etkilidir. C vitamini insan vücudunda bağ dokularının sıkı kalmasında yardımcı olur. Böylece vücudunuzun sıkı, genç, sağlıklı ve uygun görünümlü olmasında yardımcıdır.
6-    Sindirimin düzenli ve yeterli ölçüde çalışmasını sağlar, kabızlığı önler. Yeşil erik sindirilebilir lif açısından zengin olduğundan, mide gazı, kabızlık ve gaz problemi yaşamamızı da önler.
7-    Vücut içi hasarı önler; yüksek miktarda antioksidan içerdiği için, beyin ve kanda yağ iç zarın zarar görmesini önler.
8-    Düzenli olarak kütür kütür yeşil erik yemek diş etlerini güçlendirir. Diş sağlığının oluşmasında ve korunmasında etki gösterir.
9-    Yaşlılarda düzenli olarak yeşil erik tüketmenin görme sorunlarını önlediği düşünülmektedir.

Yapılan Son Araştırmaların sonucunda: erikteki anitioksidant güç yaban mersininden daha fazla çıktığı, içerdiği eşsiz bitkisel besinleri normal hücrelere zarar vermeden meme kanseri hücrelerinin büyümesini durdurduğu bulunmuştur.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.