Yalancı Doyuran Pasta

Yalancı Doyuran Pasta. Adına aldanmayı siz o gerçek bir lezzet ve gerçek bir pasta. Görüntüsüyle, tadıyla bambaşka. Pastanın yapımına geçmeden önce yalan içerikli bir kıssadan hisse:

Bir zamanlar padişahın biri bir yalan yarışması düzenlenmesini emretti. Ülkenin her yerinden yalan yarışmasına katılanlar; padişahın huzuruna çıkıp inanılması güç, gerçekleşmesi mümkün olmayan bir yalan söyleyeceklerdi. Padişah kimin yalanının gerçekleşmesinin mümkün olmadığına kanaat getirirse onu bir kese altınla ödüllendirecekti.

Ülkenin en usta yalancıları, en usta dolandırıcıları birer birer padişahın huzuruna çıkıp yalan söylemeye başladılar. İçlerinden biri çıkıp:

– Padişahım ben ta gökyüzüne uzanan bir merdiven kurdum! dedi.

Padişah; “Olabilir. Mümkündür” yanıtını verdi. Bir diğeri gelip:

– Padişahım ben okyanusu geçebilecek bir köprü kurdum! dedi.

Padişah buna da; “Olabilir. Mümkündür” diye karşılık verdi. Daha birçok yalancı gelip sırayla yalanlar söylediler. Ancak padişah hepsine biraz düşünüp olabilir mümkündür yanıtını veriyordu. Ama yarışmaya katılan bir kişi vardı ki; bir tek o farketmişti bu yarışın yalan yarışından ziyade bir akıl yarışı olduğunu… Ve sıra ona geldiğinde öyle bir yalan söyledi ki; padişah, bunun olup olamayacağını düşünme ihtiyacı bile hissetmedi. Bu akıllı adam, yalan yarışmasını şu yalanla kazandı:

– Padişahım sizin merhum babanızın, benim babama bir kese altın borcu vardı!…

MALZEMELER

1,5 paket petibör bisküvi

1 çay bardağı pudra şekeri

1,5 yemek kaşığı kakao

1 yemek kaşığı tereyağ (erimiş)

3/4 su bardağı süt

1 paket vanilya

Üzeri İçin

80 gr bitter çikolata

Hindistan cevizi

TARİF

Bisküvilerimizi rondadan geçirip ufalayalım. Yoğurma kabına alalım. Diğer malzemeleri de üzerine ilave edip yoğuralım. Tezgahımızın üzerine streç film serelim. Üzerine bu malzememizi yerleştirip saralım. (İster yuvarlak ister üçgen şekil vermek tercihinize kalmıştır). 40-45 dakika buzlukta bekletelim. Buzluktan çıkarıp bir parmak kalınlığında keselim.

Çikolatamızı benmari usulü eritelim. Kestiğimiz pastalarımızın üst kısmlarını çikolotaya batırıpğ donmasını bekleyelim. Donunca üzerine hindistan cevizi koyup servis yapalım.

Afiyet olsun.

Benmari usulü eritme: Kettlemıza suyumuzu koyup kaynatalım. üzerine cam bir kase koyup çikolotalarımızı içine kıralım. Bir tatlı kaşığı sıvı yağ ilave edip karıştırarak erimesini sağlayalım. (Yağ tercihendir. Parlaklık verir)

Cevap bırakın