Tavuklu Börek (Banduma Böreği)

Tavuklu Börek (Banduma Böreği). Yapımı zaman istese de tadı ile buna değer yalancı banduma da diyebileceğimiz tavuklu börek (Banduma Böreği).

Her yıl yapılan “en iyi buğday” yarışmasını yine aynı çiftçi kazanmıştı. Çiftçiye bu işin sırrı soruldu. Çiftçi. “Benim sırrımın cevabı kendi buğday tohumlarımı komşularımla paylaşmakta yatıyor” dedi. “Elinizdeki kaliteli tohumları rakiplerinizle mi paylaşıyorsunuz? Ama neden böyle bir ihtiyaç duyuyorsunuz?” diye sorulduğunda. “Neden olmasın” dedi çiftçi. “Bilmediğiniz bir şey var. Rüzgar olgunlaşmakta olan buğdaydan poleni alır ve tarladan tarlaya taşır. Bu nedenle komşularımın kötü buğday yetiştirmesi demek, benim ürünümün de kalitesinin düşük olması demektir. Eğer en iyi buğdayı yetiştirmek istiyorsam, komşularımın da iyi buğdaylar yetiştirmesine yardımcı olmam gerekiyor.” Sevgiyi en yakınımızdan başlamak üzere paylaşmalı ve çoğaltmalıyız. (Hayata Yön Veren Hikayeler – Cengiz Erşahin)

tavuklu börek

MALZEMELER

1 tane tavuk göğsü

3 tane yufka

1 su bardağı ceviz

3 yemek kaşığı tereyağ

2,5 su bardağı tavuk suyu

Karabiber

Tuz

Üzeri İçin

1 yemek kaşığı yoğurt

1 adet yumurta

TARİF

Tavuk göğsünü yıkayıp temizledikten sonra tencereye alıp üzerinden taşıncaya kadar su koyalım. Karabiber ve tuz ilave edip yumuşayıncaya kadar pişmesini sağlayalım ve soğumaya bırakalım.

Tereyağını tavada eritelim. 1 tane yufkayı tezgaha serip yağlayalım. Üzerine 1 tane yufka daha serip onu da yağlayalım. Üçüncü yufkayı da serip yağladıktan sonra iki tarafından ortaya doğru katlayalım.

Diğer iki ucu da tepsinin boyutuna göre 3-4 parmak içeri katlayalım ve katladığımız yerlere yağ sürelim. Fırın tepsisine katladığımız kısım alta gelecek şekilde yufkaları koyalım. Üzerine kalan tere yağını sürüp 180 derecede üzeri kızarıncaya kadar pişirelim.

Pişen yufkaları fırından çıkartalım. Üzerine soğuyan tavuk suyundan 2,5 su bardağını her tarafa gelecek şekilde gezdirelim. 5-10 dakika bekledikten sonra yufkaları tepside ters çevirerek üstte kalan kısımlarında tavuk suyunu çekmesini sağlayalım.

Çevirdiğimiz tarafta suyunu çekip iyice soğuduktan sonra üzerine tavuk etlerini küçük küçük didikleyerek her tarafına eşit paylaştıralım. Üzerine ceviz serpelim. Uzun tarafından başlayarak böreği rulo şeklinde saralım.

Üzeri için olan yumurta ve yoğurdu güzelce karıştırıp her tarafına eşit gelecek şekilde sürelim. 160 derece fırında üzeri güzelce kızarıncaya kadar pişirelim. İlk sıcağı çıktıktan sonra dilimleyerek servis yapalım.

Afiyet olsun.

Cevap bırakın