Tahinli Fındık Ezmeli Pratik Baklava

Tahinli Fındık Ezmeli Pratik Baklava. hazır baklava yufkası ile yapılan tahin ve fındık ezmesi ile dolgunlaştırılıp tatlandırılmış pratik bir baklava tahinli fındık ezmeli baklava.

Tarifimize geçmeden önce bir Temel fıkrası ile tebessüm edelim, gülelim.

Temel askerdedir ve bölüğünün tek Karadenizli’sidir. Kulağına çalınanlara göre de bölüğün çavuşu sert mi sert bir çavuştur ve Karadenizli’lerden nefret etmektedir. İlk gün içtima olayı, çavuş bütün askerleri sıraya geçirir ve bağıra bağıra başlar:

– “Bana bakın, ben bugüne kadar bölüğümde bir tane karadenizli barındırmadım, bundan sonra da barındırmayacağım. Eğer içinizde karadenizli varsa şimdi bir adım öne çıksın.”

Temel korkudan kıpırdayacak halde bile değildir. Çavuş yeniden gürler:

– “Karadenizli varsa bir adım öne çıksın dedim, ben bulursam çok fena yaparım!”  Temel’den yine ses yok.

Komutan:

– “Pekala şimdi görürüz. Sağ baştan başla oğlum herkes üçer kere Fındık diyecek.”

Erler başlar sıradan “Fındık, Fındık, Fındık”…

Sıra Temel’e gelir:

“Finduk, Finduk, Ayvayu yeduk”

Kurban Bayramı yaklaşırken misafirlerinize ikram etmek için uygun bir lezzet Tahinli Fındık Ezmeli Pratik Baklava tarifimize geçelim hazırsanız.

MALZEMELER

500 gr baklavalık yufka

200 gr eritilmiş tere yağ

İçi İçin

1,5 su bardağı ince çekilmiş fındık

350 gr fındık ezmesi

1 su bardağı tahin

Şerbeti İçin

4,5 su bardağı toz şeker

3,5 su bardağı su

2-3 adet Limon tuzu veya 2-3 damla limon suyu

TARİF

İlk önce şerbeti hazırlayalım. Bunun için şeker ve suyu tencereye koyup ocağa koyalım. Kaynamaya başladığında ocağın altını kısıp 10-15 dakika kaynatalım. 2-3 damla limon suyu veya 2-3 adet limon tuzu katalım. 1-2 dakika bu şekilde kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp soğumaya bırakalım.

Baklavanın iç harcı için olan ince çekilmiş fındık, tahin ve fındık ezmesini çukur bir kapta güzelce karıştıralım.

Baklava yufkalarından birini tezgaha serelim. Üzerini fırça yarımı ile erimiş olan tere yağından sürelim. Üzerine tekrar yufka koyalım. Bu şekilde 4 adet yufkayı üst üste koyup yağlayalım. Dördüncü kata da yağ sürdükten sonra fındıklı karışımdan 2-3 yemek kaşığı kadar alıp üzerine sürelim.

Yufkaları rulo şeklinde saralım. Malzememiz bitinceye kadar aynı işlemi tekrarlayalım. Tüm malzeme bittikten sonra hazırladığımız ruloları 2-3 santim uzunluğunda kesip tepsiye dizelim.

Kalan tere yağından üzerine sürelim. 200 derece fırında iyice kızarıncaya kadar pişirelim. Tatlı fırından çıktıktan 3-4 dakika sonra üzerine soğuk şerbeti gezdirelim.

Tatlı şerbeti çekip dinlendikten sonra servise hazır demektir.

Afiyet Olsun.

Cevap bırakın