Susuz Doğrama Karışık Turşu

Susuz Doğrama Karışık Turşu. hiç su kullanmadan sebzelerin suyu ve sirke ile kıvam alan kütür kütür Susuz Doğrama Karışık Turşu

“Geçim derdi bu ya ! Hoca da sıkıntıya düşmüş. Turşu satıp geçimini temin etmek istemiş. Hanımının hazırladığı lahana turşusunu eşeğine yükleyip düşmüş yola… Mahalle aralarına girmiş. Sokak sokak dolaşıp satmaya başlamış. Onca gün geçmiş. Fakat bir gün olsun Hoca şöyle gönlünce “Turşu..” diye bağıramamış. Ağzını açtığı anda eşeği de ağzını açmış. Hoca’dan baskın çıkıp başlamış “aiii, aiiii…” diye anırmaya!.. Hoca bir türlü fırsat bulup da ağzını istediği gibi açamamış. Günlerden bir gün , Hoca yine turşu satmaya çıkmış. Bir sokağın başına gelip, “Turşu..” diye bağıracak olmuş. Ama eşek her zaman olduğu gibi yine ağzını açıp baslamış anırmaya. Hoca’nın sinirleri iyice gerilmiş. Bir “Lahavle!” çekip eşeğin kulağına eğilmiş.
“Hey uzun kulak !” demiş. “Turşuyu sen mi satacaksın, yoksa ben mi?”

Bu küçük tebessümümüzün ardından turşu yapımımıza geçelim.

MALZEMELER

2,5-3 kg beyaz lahana

1,5 kg salatalık

500 gr havuç

500 gr acur

500 gr yeşil domates

250 gr yeşil kıl biber

250 gr kırmızı kapya biber

15 adet acı cin biber

250 gr turşuluk fasulye

1 kase sarımsak

6 yemek kaşığı tuz

1,5 yemek kaşığı limon tuzu

1,5 yemek kaşığı toz şeker

1,5 litre üzüm sirkesi

TARİF

Lahanayı dörde bölüp ortasındaki sert kısımları alıp küçük küçük doğrayalım. Yıkayıp kevgire alarak suyunu akıtalım. Büyük bir leğenin içine koyalım.

Salatalıkların uç kısımlarını kesip yıkayalım. Lahanaları koyduğumuz leğenin içine arzu ettiğimiz boyutta dilimleyerek katalım.

Havuçların kabuklarını bıçak yardımı ile sıyırdıktan sonra onları da aynı ölçüde dilimleyip ilave edelim. Acur ve domatesleri de doğrayıp ekleyelim.

Kırmızı, yeşil, acı biber ve fasulyeleri de yıkayıp ayıkladıktan sonra doğrayıp ilave edelim. Ayıklamış olduğumuz sarımsakları da ekleyelim. Tuz, limon tuzu ve şekeri de üzerine koyup sirkesini ilave ettikten sonra güzelce karıştıralım.

Üzerini kapatıp bir gece bu şekilde bekletelim. Ara ara gidip karıştıralım. Turşuya hiç su koymayalım. (Sebzeler kendileri sulanacak ve sirke ile  olacaktır).

Bir gün bekleyen turşunun tadına bakarak tuz oranını kontrol edelim. Eksik ise tekrar ilave edip karıştırdıktan sonra cam kavanoza sıkıştırarak turşumuzu ve suyunu koyalım. (Kavanoza aldığımızda üstünde kuru kısım kaldı ise üzerine sirke ilave edebiliriz. Zamanla sebzelerin hacmi küçülecektir.)

Afiyet olsun.

Not: Turşumuz yaklaşık 10-15 günde kıvamını alacaktır.

Cevap bırakın