Su Böreği (Bir Kastamonu Klasiği)

MALZEMELER

8 yumurta

1 çay bardağı süt

Un

Tuz

Arasına Sürmek İçin

150 gr tereyağ

1 çay bardağı sıvı yağ

Arası İçin

Peynir

Maydanoz

TARİF

Yumurtaları yoğurma kabına kıralım. Süt ve tuz koyup yavaş yavaş un ilave ederek ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edelim. Hamuru 10-15 dakika kadar dinlendirelim. Dinlenen hamuru 13 eşit beze/pözüye ayıralım. Bezeleri/Pözüleri tek tek açarak temiz örtü üzerine serelim. (Üzerini başka bir örtü ile kapatalım ki kurumasın).

Yufkaları rahat pişirmek için 5 litreden az olmamak üzere büyük bir tencereye su koyalım. 2 tane limon tuzu ve normal tuz koyup kaynamaya bırakalım.

Ayrı bir kaba yufkaları soğutmak için soğuk su koyup içine az miktarda tuz ilave edip karıştıralım.

Arasına sürmek için olan yağları tavamıza alıp eritelim. Büyük boy fırın tepsisinin altını yağlayıp bir tane açmış olduğumuz yufkadan altına kuru şekilde serelim. Fırça ile erittiğimiz yağdan üzerine sürelim.

Tencerede kaynayan suya açmış olduğumuz yufkalardan bir tanesini elimiz ile alıp suyun içine atalım. Suyun içine attığımızda ekmek yukarı kabaracağından, kevgir yardımı ile bastırarak yufkanın her yerinin ıslanmasını sağlayalım. (Pişmesi 2 dakika civarında sürecektir.)

Kevgir ile tencereden alıp soğuk suyun içine atalım. Elimiz ile açarak soğutalım. Elimiz ile suyun içinden alıp bir elimizle üstten tutup diğer elimizle aşağı doğru sıvazlayarak suyunu akıtalım.

Kuru olarak serip yağladığımız tepsideki yufkanın üzerine buruşuk olarak serelim. Fırça yardımı ile yağlayalım. Yufkaların yarısına aynı işlemi uygulayalım. (Alta serdiğimiz yufka ile birlikte 7 yufka).

Her bir yufkadan sonra yağlamayı unutmayalım. Ayrı bir kapta karıştırdığımız peynirli harcımızı ara kata serelim. Geride kalan diğer yufkaları da aynı şekilde kaynar suda haşlayıp soğuklayarak tepsiye dizelim. Her yufkanın arasını yağlayalım. Hepsi bittikten sonra, üzerinin fazla kabarmaması için üzerine bıçak batırarak kesikler atalım.

180 derece fırında üzeri nar gibi kızarıncaya kadar pişirelim. Pişen börek fırından çıkınca üzerine elimiz ile hafif su serpip temiz bir örtü örtelim. (Üzerinin yumuşak olması için bu gereklidir). 1 saat kadar dinlendikten sonra servis edelim.

Afiyet olsun.

Not: Kullandığımız tepsi 40 cm çapında yuvarlak tepsidir. Dilimlememize göre 20-30 kişiye yetecek ölçüdedir.

Cevap bırakın