Sağlık Deposu Zeytinyağı

Zeytinyağı mucizevi bir besindir. Zeytinyağı tekli doymamış bir yağ türüdür ve yapısının çoğu oleikasitten oluşur.

İçerdiği A ve E vitamini ve diğer pek çok fenolik bileşen ile güçlü bir antioksidan olan zeytinyağı, kalp-damar hastalıklarından korur, bağışıklığı güçlendirir, cildi besleyerek yaşlanmayı geciktirir.

Sindirimi kolay olduğu için mide ve sindirim sistemi içinde rahatlatıcı, koruyucudur. aynı zamanda bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önler ve yine antioksidan özelliği ile buradaki immünitenin (bağışıklık sistemi) oluşmasını sağlar.

Zeytinyağının kansere ve obeziteye karşı önleyici olduğu da çalışmalarda bildirilmiştir.

Peki; bu kadar faydası olan zeytinyağını nasıl saklamalı ve nasıl tüketmeliyiz?

Zeytinyağı kızartmaya uygun değildir. Yüksek ısı hem tadının acılaşmasına, hem de vitamin-mineral içeriğinin azalmasına neden olur. Ayrıca vücut için zararlı serbest radikaller oluşur. Zeytinyağı yemek piştikten sonra ilave edilmelidir.

Zeytinyağını saklama koşulları da önemlidir. Güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde, koyu renkli cam şişede, serin ve kapalı bir ortamda saklanmalıdır. Şişenin ağzı kapalı tutularak oksijenle temas etmesi, engellenmelidir.

Çocuklar İçin Zeytinyağı.

Çocuklar içinde zeytinyağı çok önemli bir besindir. Beyin gelişimi için gerekli olan yağ asitlerinden biridir ve beyin gelişiminde önemlidir; eksikliğinde büyüme geriliği, öğrenmede eksiklikler görülür. Çocukların yüksek enerji ihtiyacını karşılamak, beyin gelişimini ve öğrenme kapasitesini arttırmak, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamak için günlük beslenmelerinde mutlaka zeytinyağı olmalıdır.

 

 

Cevap bırakın