Tereyağlı Çıtır Buzluk Böreği

Malzemeleri

6 adet yufka
5 yumurta
250 gr tereyağ (1 dolu yemek kaşığı 50 gr)
Bulamak için galeta unu
İçi İçin Peynir maydanoz karışımı
Tereyağlı Çıtır Buzluk Böreği İlgili

Tarifi

1.Tereyağını tava da eritelim. Eriyince ocağın altını kapatıp 3-4 dakika kadar ilk sıcağının çıkmasını bekleyelim. Yumurtaları ayrı bir kasede çırpalım.
2.Yağın içine çırpılmış yumurtayı yağı sürekli karıştırarak ilave edelim. (Yumurta pişmesin). Tezgaha bir yufkayı serelim. Üzerine yumurtalı yağdan bolca sürelim. Üzerine bir yufka daha serelim. Tekrar hazırladığımız tereyağlı yumurtadan sürelim.
3.Yufkayı önce dörde daha sonra her parçayı 3 eşit parçaya bölerek 12 parça yapalım. Kenar kısmına iç harcı koyup kenarlarını kapatarak sigara böreği şeklinde saralım. Bütün malzemeye aynı işlemi yapalım.
4.Ağzı kapaklı bir kaba koyup buzdolabının buzluğuna kaldıralım. Yağı donduktan sonra çıkartıp önce suya sonra galeta ununa bulayıp fırın tepsisine dizelim. 180 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirelim.
5.Afiyet olsun.
6.Not: Böreği buzluğa kaldırırken bir seferde tüketeceğiniz sayıda kaplarda paketleyin. Börek derin dondurucu da 2-3 ay kalabilir. Tüketeceğiniz zaman buzluktan çıkartıp 1 saat kadar beklettikten sonra pişirme aşamasını uygulayabilirsiniz.

Tereyağlı Çıtır Buzluk Böreği

Cevap bırakın