Tatar Hamuru

Malzemeleri

6 adet yumurta
2 su bardağı süt
3 yemek kaşığı tuz
8 su bardağı un
Tatar Hamuru İlgili

Tarifi

1.Yoğurma kabına yumurtaları koyalım. Tuzunu ilave edip çırpma teli ile çırpalım. Sütünü de ekleyip çırpmaya devam edelim. Çırpma telini içinden çıkartıp yavaş yavaş un ilave ederek elimize yapılmayan sert bir hamur elde edinceye kadar devam edelim.
2.Hamurumuzun katı kıvamlı ve sert olması gerekiyor 5-10 dakika mutlaka yoğuralım. Ne kadar iyi yoğurur isek o kadar iyi sonuç alırız. Kurumaması için hamurun üzerini streç ile örtüp bir saat dinlendirelim.
3.Dinlenen hamuru un serptiğimiz tezgaha alıp bezeler yapalım. Vaktimiz var ise bezeleri 10 dakika dinlendirelim. Bezelerden bir tanensi un serperek servis tabağı büyüklüğünde açıp kenara alalım. Diğer bezeleri de aynı şekilde açıp kenara koyalım.
4.İlk açtığımız bezeyi alıp oklava veya merdane yardımı ile büyütelim. Bezemiz ne çok kalın ne çok ince olacaktır.
5.Açtığımız yufkayı sacımızın üzerine koyalım. Kısık ateşte kızartmadan kurutarak pişirelim. Saca koyduğumuz taraf rengini değiştirdiğinde hemen çevirelim. Çevirdiğimiz tarafı da aynı şekilde kuruduğunda temiz bir örtü üzerine alalım. (Hamurumuzu sac da pişirmeden kurutmamız gerekiyor kızarmadan kurutmaya dikkat edelim.
6.Kuruttuğumuz makarna hamurları soğuduğunda üst üste kesebileceğimiz kadarını koyalım. Ortadan ikiye kesip kestiğimiz parçalardan bir tanesini diğerinin üstüne koyalım. Bir parmak kalınlığında uzun şeritler keselim. Daha sonra kestiğimiz şeritleri küçük kareler halinde tekrar keselim.
7.Kestiğimiz hamurları temiz bir örtü üzerine serip iyice tıkır tıkır kuruyuncaya kadar bekletelim. Kuruduğunda bez torbalara koyup arzu ettiğimiz zaman pişirerek tüketelim.
8.Afiyet olsun.

Tatar Hamuru

Cevap bırakın