Süt Kaymaklı Serme Pişisi (Bir Kastamonu Klasiği)

Malzemeleri

Hamuru İçin
4 su bardağı un
2 su bardağı su
1 tatlı kaşığı tuz
Arası İçin
2 su bardağı süt kaymağı
3 yemek kaşığı tereyağı
Süt Kaymaklı Serme Pişisi (Bir Kastamonu Klasiği)

Tarifi

1.Ekmek hamuru için su ve tuzu yoğurma kabına koyup tuz eriyinceye kadar karıştıralım. Ununu ilave edip un su ile karışıncaya kadar karıştırmaya devam edelim. Un serptiğimiz tezgaha hamuru koyup toparlayalım. Hamur 18 parçaya bölüp pözü (beze)ler yapalım.
2.Un serptiğimiz tepsiye pözüleri koyalım. Tepsiye bir poşet geçirip hava almamasını sağlayalım. 10 dakika dinlendirelim.
3.Pözülerden bir tanesini alıp un serperek ince açalım. Döküm tava da kurutmadan her iki tarafını da hafif kızarıncaya kadar pişirelim. Pişen yufkaları kurumaması için temiz bir örtüye koyup üzerini mutlaka örtelim.
4.Arası için olan süt kaymağı ve tereyağını sos tavasına koyup eritelim. Döküm tavaya bir tane yufka ekmeği koyalım. Üzerine hazırladığımız kaymaklı tereyağından sürelim. Bir yufka ekmeği daha koyup tekrar kaymaklı tereyağı sürelim. Bu şekilde dokuz kat yufka oluncaya kadar devam edelim. En üstteki yufkaya kaymaklı tereyağı sürmeyelim.
5.Tavayı ocağa koyup alt kısmı kızarıncaya kadar orta ateşte pişirelim. Alt kısmı kızardığında çevirerek üst kısmını da kızarıncaya kadar pişirelim. Pişirdiğimiz pişiyi tepsiye alalım. Diğer yufkalar ile ikinci pişimizi de pişirelim.
6.Pişirdikten sonra üzerinin kurumaması için üzerini örtüp 5-10 dakika dinlendirerek servis yapalım.
7.Afiyet olsun.

Süt Kaymaklı Serme Pişisi (Bir Kastamonu Klasiği)

Cevap bırakın