Susuz Doğrama Karışık Turşu

Malzemeleri

2,5-3 kg beyaz lahana
1,5 kg salatalık
500 gr havuç
500 gr acur
500 gr yeşil domates
250 gr yeşil kıl biber
250 gr kırmızı kapya biber
15 adet acı cin biber
250 gr turşuluk fasulye
1 kase sarımsak
6 yemek kaşığı tuz
1,5 yemek kaşığı limon tuzu
1,5 yemek kaşığı toz şeker
1,5 litre üzüm sirkesi
Susuz Doğrama Karışık Turşu

Tarifi

1.Lahanayı dörde bölüp ortasındaki sert kısımları alıp küçük küçük doğrayalım. Yıkayıp kevgire alarak suyunu akıtalım. Büyük bir leğenin içine koyalım.
2.Salatalıkların uç kısımlarını kesip yıkayalım. Lahanaları koyduğumuz leğenin içine arzu ettiğimiz boyutta dilimleyerek katalım.
3.Havuçların kabuklarını bıçak yardımı ile sıyırdıktan sonra onları da aynı ölçüde dilimleyip ilave edelim. Acur ve domatesleri de doğrayıp ekleyelim.
4.Kırmızı, yeşil, acı biber ve fasulyeleri de yıkayıp ayıkladıktan sonra doğrayıp ilave edelim. Ayıklamış olduğumuz sarımsakları da ekleyelim. Tuz, limon tuzu ve şekeri de üzerine koyup sirkesini ilave ettikten sonra güzelce karıştıralım.
5.Üzerini kapatıp bir gece bu şekilde bekletelim. Ara ara gidip karıştıralım. Turşuya hiç su koymayalım. (Sebzeler kendileri sulanacak ve sirke ile olacaktır).
6.Bir gün bekleyen turşunun tadına bakarak tuz oranını kontrol edelim. Eksik ise tekrar ilave edip karıştırdıktan sonra cam kavanoza sıkıştırarak turşumuzu ve suyunu koyalım. (Kavanoza aldığımızda üstünde kuru kısım kaldı ise üzerine sirke ilave edebiliriz. Zamanla sebzelerin hacmi küçülecektir.)
7.Afiyet Olsun.

Susuz Doğrama Karışık Turşu

Cevap bırakın