Siyez Bulguru ile Pancar Yaprağı Sarması

Malzemeleri

1,5 kg pancar yaprağı
1 yemek kaşığı tuz
Soğuk su
İçi İçin
3 su bardağı pilavlık siyez bulguru
1 su bardağı sıvıyağ
2 adet kuru soğan
½ demet maydanoz
½ demet dereotu
½ demet taze nane
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kimyon
2 çay kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı su
Sosu İçin
1 yemek kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı biber salçası
½ su bardağı zeytinyağı
Yeteri kadar su
Servis İçin sarımsaklı yoğurt
Siyez Bulguru ile Pancar Yaprağı Sarması İlgili

Tarifi

1.Büyük bir tencereye bol su koyup içine bir yemek kaşığı tuz ekleyelim ve kaynamaya bırakalım.
2.Pancar yapraklarının saplarının uzun kısımlarını keselim. Üst üste 6-7 yaprağı dizelim. Kaynamış olan suya üst üste koyduğumuz 6-7 adet yapraktan bir demetini koyalım. Kevgir ile bastıralım. Alt üst çevirelim. Kaynar suyun içinden kevgir ile alıp bol soğuk su dolu bir kabın içine yaprağımızı koyalım. Süzgecin içine alıp suyunun akmasını sağlayalım.
3.İç harcı için olan bulguru ayıklayıp bol su ile yıkayalım. Üzerinden taşacak kadar ılık su koyup 10-15 dakika bekletelim. Soğanları yemeklik doğrayalım. Geniş bir tavaya sıvıyağ ve doğramış olduğumuz soğanımızı koyup rengi dönünceye kadar kavuralım. Domates ve biber salçasını ekleyip salça kokusu çıkıncaya kadar 1-2 dakika daha kavurmaya devam edelim.
4.Islatmış olduğumuz bulgurun suyunu süzdürüp içine ekleyelim. Tuz ve baharatlarını ilave edip 1-2 dakika da bulgur ile birlikte kavuralım. Bir su bardağı suyunu ilave edip suyunu çekinceye kadar pişirelim. Suyunu çektikten sonra ocağın altını kapatalım. Ayıklayıp yıkamış olduğumuz maydanoz, dereotu ve naneyi ince doğrayıp içine ilave edelim ve karıştıralım.
5.Pancar yapraklarından bir tanesini üst yüzeyi alta gelecek şekilde saracağımız kabın içine alalım. Ortasındaki kalın olan sap kısmını bıçak ile çıkartalım. İç harcından kenar tarafına koyup iki yanlarını içe katlayalım. Sıkı bir rulo olacak şekilde saralım. Bütün malzememiz bitinceye kadar aynı işlemi yapılım.
6.Tencereye sarmaları aralarında boşluk kalmayacak şekilde dizelim. Sosu için domates ve biber salçasını ılık su ile inceltelim. Dolmaların üzerine salçalı sosu gezdirelim. Sarmaların üzerine çıkacak şekilde suyunu ilave edip ocağa koyalım. Kaynayıncaya kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte pişmeye bırakalım.
7.Yarı kıvam pişip suyu azalmaya başladıktan sonra üzerinden zeytinyağını ilave edelim. Suyunu iyice çekinceye kadar pişirelim. Sarmaların pişip pişmediğini kontrol edelim. İstediğimiz yumuşaklığa gelmedi ise çok az su ilave edip bu suyunu da çekinceye kadar pişirelim. Piştiğinde ocağın altını kapatıp 30 dakika dinlendirelim.
8.Arzuya göre sarımsaklı yoğurt ila servis yapalım.
9.Afiyet olsun.

Siyez Bulguru ile Pancar Yaprağı Sarması

Cevap bırakın