Sebzeli İri Köfte

Malzemeleri

Köftesi İçin
300 gr dana kıyma
1 su bardağı ince bulgur
1 tane soğan (rende)
4 diş sarımsak (rende)
Karabiber
Pul biber
Kimyon
Reyhan
Tuz
Sebzeleri
4-5 tane patlıcan
4-5 tane çarliston biber
3 tane domates
Kızartmak için sıvı yağ
Sebzeli İri Köfte. İlgili

Tarifi

1.Patlıcanlarımızı alaca soyup, uzunlamasına dörde bölüp işaret parmağı boyunda keselim. Üzerine bol tuz koyup, su ilave edip bir saat kadar acısının çıkmasını bekleyelim. Bu arada köftemizi yapalım.
2.Yoğurma kabına kıymamızı, rende soğan ve sarımsağımızı, baharatlarımızı koyalım. Bulgurumuzu da yıkayıp ilave edelim. Bulgurumuzun özleşmesi için 5-10 dakika arası yoğuralım. Kadın budu köfte şeklinde iri köfteler yapalım.
3.Patlıcanlarımızı bol su ile yıkayıp kurulayalım. Kızgın yağda kızartalım. Biberlerimizin de içlerini temizleyip, patlıcanlarımızın boyutunda kesip onları da kızartalım. Aynı tavada köftelerimizi de kızartıp kağıt havlu üzerine alalım.
4.Domateslerimizin kabuklarını soyup küp küp doğrayalım. Kızartma tavamıza alıp, tuz ilave edip onları da soteleyelim. 1-1,5 su bardağı su ilave edip kaynatalım.
5.Sosumuz kaynarken tenceremizin altına köftelerimizi dizelim. Üzerine patlıcan ve biberlerimizi dizip kalan köftelerimizi de yerleştirelim. Kaynayan sosumuzu üzerine gezdirip 10-15 dakika kaynatalım. Servise alalım.
6.Afiyet olsun.

Sebzeli İri Köfte.

Cevap bırakın