Sebzeli Erişte

Malzemeleri

Pancarlı Erişte İçin
1 orta boy kırmızı pancar
3 adet yumurta 1 tatlı kaşığı tuz 4,5 -5 su bardağı un
Mor lahanalı Erişte İçin
1 orta boy lahananın yarısı
3 adet yumurta 1 tatlı kaşığı tuz 4,5 -5 su bardağı un
Havuçlu Erişte İçin
4 adet havuç
3 adet yumurta 1 tatlı kaşığı tuz 4,5 -5 su bardağı un
Kırmızı Biberli Erişte için
4 Adet kırmızı köz biber
3 adet yumurta 1 tatlı kaşığı tuz 4,5 -5 su bardağı un
Ispanaklı Erişte İçin
1 demet ıspanak yaprağı
3 adet yumurta 1 tatlı kaşığı tuz 4,5 -5 su bardağı un
Sade Erişte İçin
1 su bardağı su
3 adet yumurta 1 tatlı kaşığı tuz 4,5 -5 su bardağı un
Sebzeli Erişte

Tarifi

1.Pancarlı Erişte için; pancarı yıkayıp kabuklarını soyalım. Küçük parçalara halinde doğrayıp tencereye koyalım. Üzerini geçecek kadar su ilave edip yumuşayıncaya kadar haşlayalım. Yeterince yumuşadığında suyun içinden çıkarıp blenderdan geçirip pürüzsüz bir kıvam almasını sağlayalım. (püre yapalım).
2.Püremizi bir su bardağına koyalım. (Verdiğimiz yumurta ve tuz ölçüsüne bir su bardağı püre yeterli geliyor).
3.Yoğurma kabına yumurta, tuz ve püreyi koyup çırpalım. Yavaş yavaş un ilave ederek elimize yapışmayan bir hamur elde edinceye kadar yoğuralım. Yoğurduğumuz hamurdan 3 adet beze yapıp toparlayalım. Un serptiğimiz tepsiye koyup üzerini streç veya poşet ile kapatalım.
4.Lahanalı erişte için lahanayı küçük küçük doğrayıp tencereye koyalım. Üzerini geçecek kadar su ilave edip yumuşayıncaya kadar haşlayalım. Yeterince yumuşadığında suyun içinden çıkarıp blenderdan geçirip pürüzsüz bir kıvam almasını sağlayalım. (püre yapalım).
5.Püremizi bir su bardağına koyalım. (Verdiğimiz yumurta ve tuz ölçüsüne bir su bardağı püre yeterli geliyor).
6.Yoğurma kabına yumurta, tuz ve püreyi koyup çırpalım. Yavaş yavaş un ilave ederek elimize yapışmayan bir hamur elde edinceye kadar yoğuralım. Yoğurduğumuz hamurdan 3 adet beze yapıp toparlayalım. Un serptiğimiz tepsiye koyup üzerini streç veya poşet ile kapatalım.
7.Havuçlu erişte için yıkadığımız havuçların kabuklarını soyup küçük küçük doğrayalım. Tencereye koyup üzerini geçecek kadar su ilave edip yumuşayıncaya kadar haşlayalım. Yeterince yumuşadığında suyun içinden çıkarıp blenderdan geçirip pürüzsüz bir kıvam almasını sağlayalım. (püre yapalım).
8.Püremizi bir su bardağına koyalım. (Verdiğimiz yumurta ve tuz ölçüsüne bir su bardağı püre yeterli geliyor).
9.Yoğurma kabına yumurta, tuz ve püreyi koyup çırpalım. Yavaş yavaş un ilave ederek elimize yapışmayan bir hamur elde edinceye kadar yoğuralım. Yoğurduğumuz hamurdan 3 adet beze yapıp toparlayalım. Un serptiğimiz tepsiye koyup üzerini streç veya poşet ile kapatalım.
10.Kırmızı biberli erişte için biberleri yıkayalım. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizelim. Önceden ısınmış 200 derece fırında yumuşayıncaya kadar közleyelim. Fırından çıkardıktan sonra kabuklarını soyup çekirdeklerini temizleyelim. Küçük parçalara kestikten sonra blenderdan geçirip pürüzsüz bir kıvam almasını sağlayalım. (püre yapalım).
11.Püremizi bir su bardağına koyalım. (Verdiğimiz yumurta ve tuz ölçüsüne bir su bardağı püre yeterli geliyor).
12.Yoğurma kabına yumurta, tuz ve püreyi koyup çırpalım. Yavaş yavaş un ilave ederek elimize yapışmayan bir hamur elde edinceye kadar yoğuralım. Yoğurduğumuz hamurdan 3 adet beze yapıp toparlayalım. Un serptiğimiz tepsiye koyup üzerini streç veya poşet ile kapatalım.
13.Ispanaklı erişte için ıspanak yapraklarını yıkayıp doğrayalım. Üzerine sıcak su ekleyip yumuşayıncaya kadar karıştırarak bekletelim. Ispanaklar yumuşadığında kevgir ile suyun içinden alalım. Blenderdan geçirip pürüzsüz hale getirelim. (püre yapalım).
14.Püremizi bir su bardağına koyalım. (Verdiğimiz yumurta ve tuz ölçüsüne bir su bardağı püre yeterli geliyor).
15.Yoğurma kabına yumurta, tuz ve püreyi koyup çırpalım. Yavaş yavaş un ilave ederek elimize yapışmayan bir hamur elde edinceye kadar yoğuralım. Yoğurduğumuz hamurdan 3 adet beze yapıp toparlayalım. Un serptiğimiz tepsiye koyup üzerini streç veya poşet ile kapatalım.
16.Sadesi için yumurta, su ve tuzu yoğurma kabına ekleyip karıştıralım. Yavaş yavaş un ilave ederek elimize yapışmayan bir hamur elde edinceye kadar yoğuralım. Yoğurduğumuz hamurdan 3 adet beze yapıp toparlayalım. Un serptiğimiz tepsiye koyup üzerini streç veya poşet ile kapatalım.
17.Hazırladığımız bezelerden bir tanesini alalım. Oklava yardımı ile fazla ince olmayacak şekilde açalım. (Videomuzda kalınlık ölçüsü görülecektir videomuzu izleyerek fikir alabilirsiniz).
18.Daha önceden ısıttığımız sacın üzerine açtığımız erişte hamurunu koyalım. Pişmen kısık ateşte çevirerek hafif kurumasını sağlayalım. Temiz bir örtü üzerine alalım. Bütün bezelere aynı işlemi yapalım.
19.Erişte hamurlarından bir tanesini alıp 4 eşit üçgene keselim. Üst üste koyalım. İki parmak eninde şeritler haline keselim. Şeritleri ince ince keserek eriştemizi hazır hale getirelim.
20.Kestiğimiz erişteleri temiz örtü serilmiş tepsilere yayalım. Gün de bir defa karıştırmak suretiyle kurumalarını sağlayalım. Arzu ettiğimiz zaman pişirip, tereyağı ceviz veya beyaz peynir ile afiyetle tüketelim.
21.Sebzeli eriştenin pişirilmesi;
22.Klasik bol suda haşlamak yerine tencereye 1-2 yemek kaşığı ayçiçeği yağı koyalım. Arzu ettiğimiz miktarda erişte koyalım. 1-2 dakika yağ da çevirelim. Üzerini bir parmak geçecek kadar sıcak su ekleyip suyunu çekinceye kadar pişirelim.
23.Üzeri için tereyağını kızdıralım. İçine cevizini ekleyip toz biber ilave edelim. 1-2 karıştırdıktan sonra eriştenin üzerine koyarak servis yapalım.
24.Afiyet olsun.

Sebzeli Erişte

Cevap bırakın