Pırasa Saçalaması (Bir Kastamonu Klasiği)

Malzemeleri

4 adet pırasa
½ çay bardağı sıvıyağ
1 yemek kaşığı tereyağı
1 adet kuru soğan
1 adet havuç
1 kase pirinç
½ tatlı kaşığı domates salçası
2 kase su
Tuz
İlgili

Tarifi

1.İlk önce pirincimizi bol su da yıkayıp üzerinden taşacak kadar su koyup ıslatalım. Pırasaları bir parmak kalınlığında doğrayıp su dolu bir kabın içine koyalım. Soğanı yemeklik doğrayalım.
2.Sıvıyağ ve tereyağını tencereye alalım. Tereyağı eridiğinde içine doğramış olduğumuz soğanı ilave edip kavuralım. Havucu küçük parçalar halinde doğrayalım. Soğan biraz kavrulduktan sonra içine havucu ilave edelim.
3.Havuç rengini yağa verip kavrulduktan sonra salçasını ekleyelim. Salça kokusu çıkıncaya kadar kavuralım. Pırasayı ilave edelim. Ara ara karıştırarak pırasalarımız yumuşayıncaya kadar pişirelim.
4.Pırasalar pişince pirinci suyunu süzüp içine ilave edelim. Tuzunu da ilave ederek güzelce karıştıralım. Suyunu ilave edip tekrar karıştırdıktan sonra kapağını kapatalım. Kaynayıncaya kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte pirinçler suyunu çekinceye kadar pişirelim.
5.Ocağın altını kapatıp pilavın üzerine kağıt havlu örtüp 10-15 dakika demlenmeye bırakalım. Demlendikten sonra sıcak olarak servis yapalım.
6.Afiyet olsun.

Cevap bırakın