Pileli Mantarlı Börek

Malzemeleri

4 yufka
İçi İçin
1 çay bardağı sıvı yağ
2 orta boy kuru soğan
1 kırmızı biber
1 yeşil biber
800 gr mantar
1 domates
Tuz
Sosu İçin
3 yumurta (1 tanesinin sarısı üzerine)
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı süt
1 çay bardağı yoğurt
1 tatlı kaşığı kabartma tozu
Tuz
Pileli Mantarlı Börek İlgili

Tarifi

1.Soğanları küçük küçük doğrayıp sıvı yağda soteleyelim. İçine küçük doğranmış yeşil ve kırmızı biberleri ilave edelim. Mantarları küçük küçük doğrayıp soteye ekleyelim. Suyunu salıp çekinceye kadar pişirelim.
2.Pişen mantarlara kabukları soyulup küp doğranmış domatesleri ve tuzu ilave edelim. Domateslerde piştikten sonra ocağın altını kapatalım.
3.Sos için olan malzemeleri bir kaseye alıp güzelce çırpalım. Yufkalardan bir tanesini tezgaha serelim. İki yanlarını dörder parmak içe katlayalım. Hazırladığımız mantarlı iç harcından her tarafa serpelim. Yufkayı içine katlamış olduğumuz taraflardan pile pile büzdürelim.Yağlanmış olan dikdörtgen borcama uzunlamasına yerleştirelim.
4.Diğer iki yufkaya da aynı işlemi yapalım. Yufkalardan bir tanesini ayıralım. Hazırladığımız sostan üzeri için ayırdığımız yumurta sarısına bir kaşık ilave edelim. Geride kalan sosun tamamını borcama yerleştirdiğimiz böreğimizin üstüne eşit şekilde gezdirelim.
5.Ayırdığımız diğer yufka ile böreğin üstüne kapatalım. Ayırdığımız yumurta sarılı sosu üzerine sürelim. 180 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirelim.
6.Afiyet olsun.

Pileli Mantarlı Börek

Cevap bırakın