Oklava Kullanmadan 4 Beze İle Kolay Tatlı

Malzemeleri

Hamuru İçin
2 adet yumurta,
75 gr tereyağı
1 çay bardağı sıvı yağ,
1 su bardağı yoğurt
1 paket kabartma tozu,
1 yemek kaşığı sirke
½ yemek kaşığı limon suyu,
1 çimdik tuz
3-4 su bardağı un
Üzeri İçin
250 gr tereyağı,
1,5 su bardağı sıvıyağ
Şerbeti İçin
4,5 su bardağı toz şeker,
3,5 su bardağı su
2-3 adet limon tuzu veya 2-3 damla limon suyu
Arası için Ceviz,
Açmak için Buğday nişastası
Oklava Kullanmadan 4 Beze İle Kolay Tatlı. İlgili

Tarifi

1.Baklavanın ilk önce şerbetini hazırlayalım. Şerbeti için şeker ve suyu tencereye koyup kaynadıktan sonra 20-25 dakika kadar daha kaynamaya devam edelim. (Koyu kıvamlı bir şerbet olması gerekiyor). Limon tuzu veya limon suyunu ilave edip 5-10 dakika daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıp soğumaya bırakalım.
2.Eritmiş olduğumuz tereyağı, yumurta, sıvıyağ ve yoğurdu yoğurma kabına alalım. Bir çimdik tuzunu ilave edelim. Kabartma tozunu üzerine ekleyelim. Sirke ve limon suyunu kabartma tozunun üzerine gelecek şekilde koyalım. Çırpma teli ile güzelce karışıncaya kadar çırpalım.
3.Yavaş yavaş un ilave ederek elimize yapışmayan yumuşak bir hamur elde edelim. Tezgaha un serpip hamuru tezgaha alalım ve hafif un serperek hamuru toparlayalım. Hamurdan dört eşit beze yapalım. Üzerlerini temiz bir örtü ile örtüp 10 dakika dinlendirelim.
4.Tezgaha nişasta serpip bezelerden bir tanesini koyalım. Üzerinden de nişasta serpip merdane yardımı ile açalım. (Çok fazla ince açmamıza gerek yok). Biraz büyüttükten sonra üzerine her tarafına gelecek şekilde nişasta koyalım. Daha sonra bir kenarından tutup ortaya gelecek şekilde katlayalım ve üzerine nişasta serpelim. Karşı kenarını da ilk katladığımız kenarın üzerine hafif gelecek şekilde katlayıp üzerine bolca nişasta serpelim. Diğer kalan karşılıklı kenarları da ortaya tek tek katlayıp üzerlerine nişasta serpelim. (Nişastasını bol koymaya dikkat edelim. Bu baklavamızın daha çıtır ve kat kat olmasını sağlayacaktır).
5.Katmer şeklinde katladığımız bezeyi sivri uçlarından ortaya gelecek şekilde zarf şeklinde katlayalım. Kenara alıp üzerini temiz bir örtü ile örtelim. Dört bezeye de aynı işlemi yapalım.
6.İlk bezeyi nişasta serptiğimiz tezgaha alalım. Üzerine elimiz ile bastırıp biraz büyütelim. Daha sonra merdane yardımı ile açabildiğimiz kadar açalım.
7.Büyük boy borcam tepsiyi açtığımız hamurun üzerine koyup ölçüsünü alarak keselim. Kenarından çıkan parçaları katlayarak kaldıralım. Bütün olan dikdörtgen parçayı alıp tepsinin tabanına serelim. Kenarlarından çıkan parçaları da üzerlerine gelişi güzel yerleştirelim.
8.İkinci bezeyi de aynı şekilde açıp tepsimizi ölçü alarak keselim. Önce bütünü sonra ufak parçaları tepsiye yerleştirelim. Üzerine çekilmiş cevizi her tarafına gelecek şekilde koyalım. Üçüncü bezeye de aynı işlemleri yapıp tepsiye yerleştirelim. Yine cevizimizden serpelim.
9.Dördüncü bezeye de aynı işlemi yaptıktan sonra bu sefer önce ufak parçaları sonra bütün parçayı tepsiye yerleştirelim.
10.Baklavayı arzu ettiğimiz boyutta keselim. Tereyağını eritelim. Erirken üzerinde oluşan köpükleri kaşık yardımı ile alıp atalım. Tavadaki tereyağını küçük bir süzgeç yardımı ile süzelim. (Dibinde kalan tortulu kısmı koymayalım. Yoksa üzerinde siyah siyah yanacaktır ve kötü bir görüntü olacaktır).
11.Tereyağını baklavanın üzerine her tarafına gelecek şekilde gezdirelim. Sıvıyağını da her tarafına gelecek şekilde koyalım. 180-190 derece önceden ısıtılmış fırında nar gibi kızarıncaya kadar pişirelim. (Baklavamız iyice kızarmaz ise içi pişmez bunun için kızartırken aceleci davranmayalım).
12.Piştikten sonra iyice soğutalım. Soğuduktan sonra yine soğumuş olan şerbeti üzerine her tarafına gelecek şekilde gezdirelim. Yaklaşık 40-45 dakikada şerbetini çekecektir. Şerbetini çektikten sonra tepsinin içinde fazla kalan şerbeti var ise onu kaşık yardımı ile allım. (Çok şerbet içinde kalırsa baklava yumuşayacak çıtır çıtır olmayacaktır. Yine şerbetimiz koyu kıvamlı değil ise baklavamız çıtır olmaz buna da dikkat edelim).
13.Şerbetini çeken baklavamız servise hazırdır. Afiyet Olsun.

Oklava Kullanmadan 4 Beze İle Kolay Tatlı.

Cevap bırakın