Mayasız El Açması Katmer (Bir Kastamonu Klasiği)

Malzemeleri

1,5 su bardağı su
4 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz
Arası İçin
200 gr tereyağı ve margarin karışımı
½ çay bardağı sıvı yağ
Mayasız El Açması Katmer (Bir Kastamonu Klasiği)

Tarifi

1.Su ve tuzu yoğurma kabına koyup karıştıralım. Üzerine 3 su bardağı unu ilave edip yoğuralım. Geride kalan bir su bardağı unun yarısını tezgaha serpelim. Hamuru üzerine çıkartalım. Hamur iyice toparlanana kadar 5 dakika yoğuralım.
2.Hamur özleştiğinde 8 parçaya bölüp yuvarlayarak bezeler yapalım. Üzerini örtüp 20 dakika dinlendirelim.
3.Tereyağı ve margarini eritelim. İçine sıvı yağı ekleyelim.
4.Dinlenen bezelerden bir tanesini un serptiğimiz tezgaha alalım. Ara ara hafif un serperek 35-40 cm çapında açalım. Erittiğimiz yağ ile her tarafını yağlayalım. Karşılıklı kenarları ortada birleşecek şekilde katlayalım. Katladığımızda yağsız kalan kısımları tekrar yağlayalım. Diğer kenarları da katlayarak kare elde edelim. Katladığımızda kenarlarında oluşan açık kısımları parmaklarımız ila bastırarak yapıştıralım. Diğer bezelere de aynı işlemi uygulayalım. Bir tepsiye yerleştirerek üzerlerini kapatalım.
5.İlk yaptığımız katmeri alıp merdane yardımı ile inceltelim. Isıttığımız tavaya koyalım. Kabarmaya başladığında hafif yağ sürüp çevirelim. Altta kalan kısım kızardığında tekrar çevirip diğer yüzeyinin de kızarıp pişmesini sağlayalım. Pişince ocaktan alalım. Bütün katmerleri aynı şekilde pişirelim.
6.Afiyet olsun.

Mayasız El Açması Katmer (Bir Kastamonu Klasiği)

Cevap bırakın