Kuru Domates Tadında Kahvaltılık Sos

Malzemeleri

3 kg domates
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı kekik
1 tatlı kaşığı biberiye
1 tatlı kaşığı iri tuz
1 baş sarımsak
Yeteri kadar zeytinyağı
Kuru Domates Tadında Kahvaltılık Sos

Tarifi

1.Domatesleri yıkayıp suyunu akıtalım. Fazla ince olmayacak şekilde ortasının sert kısımlarını çıkarıp halka halka dilimleyelim. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine sık sık yerleştirelim. Domateslerin her birinin üzerine tuz, şeker, kekik ve biberiye serpelim.
2.190 derece önceden ısıtılmış fırında sularını çekip hafif kızarıncaya kadar kurutalım. Kızarınca fırından çıkaralım. Yıkayıp kuruladığımız kavanozların tabanına küçük doğramış olduğumuz sarımsaklardan bir miktar koyalım. Azar azar tuz, şeker, kekik ve biberiye ekleyelim.
3.Fırından çıkan domateslerimizden kavanozumuzun yarısına kadar koyalım. Üzerine sarımsak, tuz , kekik ve biberiyeden az miktarda ekleyelim. Ara kısmına şeker koymayalım. Tekrar domates ekleyerek kavanozlarımızı dolduralım. En üzerlerine tekrar sarımsak, tuz, şeker, kekik ve biberiye koyalım.
4.Domateslerin üzerini geçecek kadar kavanozları zeytinyağı ile doldurup kapaklarını kapatalım.
5.Tencereye sıcak su koyalım. Kapaklar alta gelecek şekilde kavanozları tencereye yerleştirelim. Kapakların vakumlanması için kaynamaya başladıktan 15 dakika sonra ocağın altını kapatalım. Kavanozları bir bez ile tutup kapaklarını tekrar sıkıştıralım.
6.Temiz bir örtü üzerine kapaklar alta gelecek şekilde dizelim. Bir gece bu şekilde bekletelim. Ertesi gün ters çevirerek kapakların tutup tutmadığını kontrol edelim. Kapakların orta kısmı içe çökmüş ise kapaklar tutmuş demektir. Serin bir yerde muhafaza edelim.
7.Afiyet Olsun.

Kuru Domates Tadında Kahvaltılık Sos

Cevap bırakın