Kaymaklı Çıtır Baklava

Malzemeleri

12 adet baklavalık yufka
300 gr kaymak
Ceviz
1 yemek kaşığı tereyağı
Şerbeti İçin
3 su bardağı toz şeker
3 su bardağı su
3-4 adet limon tuzu
Kaymaklı Çıtır Baklava

Tarifi

1.Şerbeti için şeker ve suyu tencereye koyalım. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısıp 20 dakika kaynatalım. 20 dakika sonunda limon tuzunu ilave edip 1-2 dakika da bu şekilde kaynatıp ocağın altını kapatalım ve soğumaya bırakalım.
2.Kaymağı bir kasenin içine koyalım. Daha geniş bir kaseye sıcak su koyalım. Kaymak kasesini içine oturtturup kaymağın erimesini sağlayalım.
3.Baklavalık yufkaların 2 tanesini tezgaha serelim. Fırça ile her tarafına gelecek şekilde üzerine kaymak sürelim. Ceviz serpelim. üçüncü ve dördüncü yufkayı da tek tek serip aynı şekilde kaymak sürelim ve ceviz serpelim.
4.Baklavalık yufkanın uzun tarafından başlayarak iki parmak genişliğinde katlayalım. Katlamış olduğumuz baklavayı arzuya göre 2-3 parmak genişliğinde kesip dikdörtgen borcama yerleştirelim. Üzerlerine eritilmiş tereyağı sürelim.
5.160 derece önceden ısınmış fırında 10 dakika pişirelim. 10 dakika sonra fırını 200 dereceye yükseltip üzerleri iyice kızarıncaya kadar pişirmeye devam edelim. Yeterince kızaran baklavayı fırından aldıktan sonra 2-3 dakika ilk sıcağının çıkmasını bekleyelim. Soğumuş olan şerbeti üzerine gezdirelim.
6.Şerbeti koyduktan tam 5 dakika sonra baklavaların şerbetin içinden çıkarıp ayrı bir tepsiye alalım. (5 dakikaya riayet ettiğimiz taktirde baklavamız çıtırlığını kaybetmeyecektir).
7.İyice soğuduktan sonra servis yapalım.
8.Afiyet olsun.

Kaymaklı Çıtır Baklava

Cevap bırakın