Kastamonu Yaş Tarhanası (Bir Kastamonu Klasiği)

Malzemeleri

Yoğurt Harcı İçin
4 kg yoğurt kaymağı (yoğurtta olur)
3 kg domates
2 kg soğan
1 demet taze nane
1 demet taze maydanoz
250 gr acı cin biber
2 bağ dere otu (tarak dalı)
1 bağ kuru dere otunun tohumlu yerleri
4 tahta kaşığı tuz
Hamur Harcı İçin
1 top taze nane
1 toz taze maydanoz
1 kg kırmızı salça biberi
1 top tohumlaşmış dere otunun tohum kısımları
1 yemek kaşığı karabiber
1 yemek kaşığı pul biber
1 kase eski tarhana (varsa)
12 kg un
2-3 tahta kaşığı tuz
Kastamonu Yaş Tarhanası (Bir Kastamonu Klasiği) Uzun Video Kısa Video

Tarifi

1.20 kg lık bir kaba yoğurdumuzu koyalım. Domates ve soğanları doğrayıp ilave edelim. Nane, maydanoz ve cin biberini sap kısımlarını çıkarıp iri iri doğrayıp ilave edelim. Dere otunu (darakdalı) iri iri doğrayıp ilave ettikten sonra tohumlaşmış olan dere otlarını da robotta çekip içine katalım. Son olarak tuzunu da ilave edip güzelce karıştıralım.
2.Her gün karıştırmak suretiyle 12-13 gün kadar bekleyelim. (10 günden sonra karıştırmak için baktığımızda üzerinde sulanma olduğunda yoğurt kısmımız olmuştur).
3.Tarhanın yoğurt kısmı olduktan sonra hamur kısmı için ilk önce içine koyacağımız malzemeleri hazırlayalım. Nane ve maydanozu ayıklayıp robottan geçirelim. Kırmızı biberleri temizleyip robottan çekelim. Tohumlaşmış olan dere otunun (darakdalı) tohum kısımlarını da robottan geçirerek hazırlayalım.
4.Hazırladığımız tarhananın yoğurt kısmını büyük bir yoğurma kabına kevgirden süzerek geçirelim. Suyunu süzdüğümüz tarhananın otlarının üzerine 1-1,5 litre kadar sıcak su gezdirelim. (Sıcak su yapmamızın sebebi tarhanayı yaparken kullandığımız yoğurdun kaymağındaki yağlı kısmı otlarda kalmasını engelleyip tarhanaya karışmasını sağlamak). Elimiz ile tekrar otların suyunu sıkarak alalım ve kapta kalan suyu kevgirden geçirerek yoğurma kabına alalım.
5.Hazırladığımız ve robottan geçirdiğimiz malzemeleri süzmüş olduğumuz yoğurdun içine ilave edelim. Varsa bir önce yapmış olduğumuz tarhanadan içine bir kase katalım. (Bu tarhananın daha çabuk ekşimesini ve mayalanmasını sağlayacaktır).
6.Tuz, karabiber ve pul biberi de koyduktan sonra un ilave ederek tarhana hamurunu yoğuralım. Hamurumuzu katı bir hamur yapmaya dikkat edelim. (Zira hamur ekşime esnasında yumuşayacaktır. Daha sıvı bir kıvam alacaktır.)
7.Hamurumuzu yoğurduktan sonra kabın üzerini örtüp ekşimeye bırakalım. Her gün düzenli olarak karıştırarak kabaran tarhanamızı sindirelim.(Tarhananın kabarması 1 hafta 10 gün kadar sürecektir).
8.Tarhanamız kabarmaz olunca kaplara koyup ağzını kapatalım. Serin yerde muhafaza edelim. Tüketeceğimizden fazla olan kısmını derin dondurucuya kaldırarak muhafaza edelim. (Derin dondurucuda ilk günkü tazeliğini koruyacaktır. Tarhanamız yaş tarhana olduğu için sıcakta bozulabilir.)
9.Afiyet Olsun.

Kastamonu Yaş Tarhanası (Bir Kastamonu Klasiği)

Uzun Video

Kısa Video

Cevap bırakın