Kapuska

Malzemeleri

¼ Lahana
200 gr dana kıyma
2 orta boy kuru soğan
1 çay bardağı sıvıyağ
1 çay bardağı bulgur
2 yemek kaşığı domates biber salçası (tepeleme)
4-5 adet kuru acı biber
Karabiber
Tuz
Üzeri İçin
1 yemek kaşığı tereyağ
İlgili

Tarifi

1.Yemeğimize başlamadan önce lahanamızı küçük küçük doğrayıp üzerine bir tatlı kaşığı tuz ilave ederek elimiz ile ovalayalım. (Bu işlem lahanamızın yumuşayıp daha kolay pişmesini sağlayacaktır).
2.Tenceremize sıvıyağımızı alıp yemeklik doğradığımız soğanları ilave edelim. Soğanların rengi dönünceye kadar kavuralım.
3.Kavrulan soğanımıza kıymamızı ilave edelim. Kıyma suyunu salıp çekinceye kadar kavuralım. İçine salçayı ilave edelim.
4.Salçayı da salça kokusu çıkıncaya kadar ara ara karıştırarak kavuralım. Daha önceden küçük doğrayıp tuzla ovduğumuz lahanamızı yıkayıp suyunu süzdürüp içine ilave edelim.
5.Yavaş yavaş karıştırarak lahanalarımızın yumuşayıp pişmesini sağlayalım. Bu sırada yemeğimize bir çay bardağı su ilave edelim. Lahana yumuşayıncaya kadar pişirelim.
6.Yıkadığımız pilavlık bulguru, tuz karabiber ve acı biberleri içine ekleyip karıştıralım. Üzerinden iki parmak geçecek kadar sıcak su ilave edip bulgurlarımızı yumuşayıncaya kadar pişirelim.
7.Yemeğimiz piştikten sonra ocağın altını kapatalım. Üzeri için olan tereyağını tavada kızdıralım ve yemeğimizin üzerine gezdirelim. Sıcak olarak servis yapalım.
8.Afiyet olsun.

Cevap bırakın