Hamurlu Ekmek (Bir Kastamonu Klasiği)

Malzemeleri

3 su bardağı ılık su
1 yemek kaşığı toz şeker
1 yemek kaşığı tuz
2 yemek kaşığı zeytinyağı
7 su bardağı un
1 paket yaş maya
Hamurlu Ekmek (Bir Kastamonu Klasiği)

Tarifi

1.Yoğurma kabına su, şeker, tuz, maya ve yağı koyup karıştıralım. Un ilave ederek elimiz ile yoğurmaya başlayalım. 5-10 dakika arası hamur iyice özleşinceye kadar yoğuralım. (Hamur ele yapışan bir kıvamda olmalıdır). Üzerini örtüp iki misli kabarıncaya kadar mayalandıralım.
2.Mayalanan hamuru un serptiğimiz tezgaha çıkarıp havasını alalım. Hamurdan portakal büyüklüğünde parçalar koparıp un serperek yuvarlayalım. Bütün hamuru hazırladıktan sonra üzerini poşet veya streç ile örtelim.
3.İlk yaptığımız bezeyi(pözüyü) alıp merdane yardımı ile fazla ince olmayacak şekilde açalım. Temiz bir örtü üzerine hafif un serpip açmış olduğumuz hamuru koyalım ve üzerini örtelim. Bütün pözülere aynı işlemi uygulayalım. Üzeri örtük vaziyette 20 dakika dinlendirelim.
4.Döküm tavayı ocağa koyup ısıtalım. İlk yapmış olduğumuz hamuru tavaya elimiz ile koyalım. Üzeri hafif kızarmaya başladığında çevirelim. Alt kısmı kızartıp kabaracaktır. Güzelce kızarıp kabardıktan sonra tekrar çevirip diğer tarafının da pişmesini sağlayalım.
5.Temiz bir örtüp üzerine alıp üzerini örtelim. Bütün hamurlarımızı aynı şekilde pişirip örtünün altına alalım.
6.Afiyet olsun.

Hamurlu Ekmek (Bir Kastamonu Klasiği)

Cevap bırakın