Fırında Kıymalı Pırasa Yemeği

Malzemeleri

1 kg pırasa
300 gr dana kıyma
3 adet yumurta
2 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı tereyağı
2-3 yemek kaşığı sıvıyağ
½ tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı toz kımızı biber
Tuz
Üzeri İçin rendelenmiş kaşar peyniri
Fırında Kıymalı Pırasa Yemeği İlgili

Tarifi

1.Dış kabuklarını temizlediğimiz pırasaları ince ince keselim. Kesmiş olduğumuz pırasaları bol su dolu geniş bir kabın içine koyup içindeki toprak kısımların arınmasını sağlayalım. Güzelce yıkayıp suyunu süzdürelim.
2.Tavaya tereyağını ve sıvıyağ koyup eritelim. Yemeklik doğradığımız soğanı içine koyup rengi dönünceye kadar kavuralım. Kavrulan soğanın içine kıymayı ilave edelim, suyunu salıp çekinceye kadar sürekli karıştırarak pekiştirelim.
3.Kavrulan kıymaya yıkayıp suyunu süzdürdüğümüz pırasaları ekleyelim. Ara ara karıştırarak pırasalar suyunu salıp çekinceye kadar pişirelim. Daha çabuk pişmesi için tavaya kapak kapatalım. Pırasalar suyunu çektikten sonra baharatlarını ilave edelim. Güzelce karıştırıp soğumaya bırakalım.
4.Fırın kabını tereyağı ile yağlayıp daha rahat çıkartabilmek için hafif un serpelim. Soğuyan pırasalı harcın içine yumurtalarını katıp karıştıralım. Fırın tepsisine karışımı boşaltıp düzleyelim. Üzerine her tarafına gelecek şekilde rendelenmiş kaşar peynirini koyalım.
5.Önceden ısıtılmış 200 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirelim. İlk sıcağı çıktıktan sonra dilimleyerek servis yapalım.
6.Afiyet olsun.

Fırında Kıymalı Pırasa Yemeği

Cevap bırakın