Evde Adana Kebap

Malzemeleri

1 kg tek çekim yağlı kuzu kıyma
2 adet kırmızı kaypa biber
1 yemek kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
1 tatlı kaşığı pul biber
1,5 tatlı kaşığı tuz
7-8 adet yeşil biber
2-3 adet domates
Servis İçin
3 adet kırmızı soğan
1 demet maydanoz
Sumak
Tuz
Evde Adana Kebap

Tarifi

1.Kaypa biberlerin içlerini temizleyip rondodan geçirelim.
2.Etimizi geniş bir kabın içime alalım. Üzerine rondodan geçirdiğimiz biberi ekleyelim. Pul biber, toz biber, salça ve tuzunu ilave edelim. Hepsini birlikte 5-10 dakika arası iyice özleşinceye kadar yoğuralım. Üzerini örtüp 1-2 saat dinlenmeye bırakalım.
3.Dinlendirdiğimiz etimizden ıslattığımız elimi ile bir parça alıp tahta çubuklarımıza geçirelim. (bir çubuğa geçirilen etin miktarına bağlı olarak değişmekle birlikte 1 kg etten 16 şiş çıktı). Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirelim. 200 derece önceden ısıtılmış fırına verelim.
4.Hafif kızarmaya başladığında fırından çıkaralım. Şişlerin aralarına dörde bölünmüş domatesleri ve yıkamış olduğumuz biberleri yerleştirelim. Birlikte pişmek üzere tekrar fırına verelim.
5.Etlerin üst kısımları kızardığında tahta çubukların uçlarından tutarak alt kısımları üste gelecek şekilde ters çevirelim. Yeterince kızardığında fırından çıkaralım.
6.Kebabımız pişerken servis için olan kırmızı soğanlarımızı piyazlık doğrayalım. Üzerine tuz serpip elimiz ile ovalayalım. Yıkadığımız maydanozu ince kıyalım. Soğanların üzerine ekleyelim. Sumak ve zeytin yağını ilave edip karıştıralım.
7.Pişirmiş olduğumuz adana kebapları piyaz soğan ve lavaş ekmeği ile birlikte ister dürüm ister açık olarak servis yapalım.
8.Afiyet olsun.

Evde Adana Kebap

Cevap bırakın