Ev yapımı Fındıklı Lokum

Malzemeleri

3 çay bardağı toz şeker
3 çay bardağı su
1 çay bardağı nişasta
½ su bardağı su
1 su bardağı fındık içi
½ çay kaşığı limon tuzu
1 su bardağı Hindistan cevizi
1 yemek kaşığı sıvıyağ
1 adet yağlı kağıt
Ev yapımı Fındıklı Lokum

Tarifi

1.Üç bardak su , toz şeker ve limon tuzunu tencereye koyup karıştıralım. Kısık ateşte kaynamaya bırakalım.
2.Ayrı bir kasede nişasta ve yarım su bardağı suyu karıştıralım. Ocağa koyduğumuz şerbet kaynadığında çırpma teli ile sürekli karıştırarak nişastayı ilave edelim. orta ocakta kısık ateşte sürekli karıştırarak iyice kıvam alıncaya kadar 40 dakika pişirelim. 40 dakika piştikten sonra ocağın altını kapatalım. Fındıkları içine ilave edip karıştırıp beş dakika dinlendirelim.
3.Yağlı kağıdın üzerine sıvıyağı koyup fırça ile her tarafını yağlayalım. Pişirdiğimiz lokum harcının üçte ikisini yağlı kağıdın ortasına uzunlamasına koyalım. Yağlı kağıt yardımı ile ile rulo yapıp saralım. Geride kalan harcıda küçük bir kabın içine bol Hindistan cevizi koyup üzerine boşaltalım. (isterseniz tamamını yağlı kağıda boşaltmak suretiyle kalın bir rulo yapabilir ya da tamamını tepsiye boşaltıp dilimlere kesebilirsiniz.)
4.Oda ısısına geldikten sonra streç ile sarıp buzdolabında 4 saat dinlendirelim. Kesme tahtasının üzerine bol Hindistan cevizi koyup lokumu kağıdından çıkarıp üzerine koyalım. Her tarafını hindistan cevizine bulayıp arzu ettiğimiz boyutta dilimleyelim.
5.Afiyet Olsun.
6.Not: kapalı bir kapta buzdolabında saklayalım.

Ev yapımı Fındıklı Lokum

Cevap bırakın