Etli Taze Fasulye

Malzemeleri

1 kg taze fasulye
400 gr dana kuşbaşı
1 adet kuru soğan
1 adet domates
1 yemek kaşığı domates salçası
½ çay bardağı sıvı yağ
Pul biber
Karabiber
Tuz
Etli Taze Fasulye İlgili

Tarifi

1.Tencereye yağımızı ve yemeklik doğradığımız soğanları koyalım. Soğanları rengi dönünceye kadar kavuralım. Kavrulan soğanların üzerine kuşbaşı etleri koyalım. Yüksek ateşte kavuralım. Biraz kavurduktan sonra tencerenin kapağını kapatalım. 5 dakika sonra kapağını açıp tekrar karıştıralım. Etler kendi suyunu salmış olacaktır. Tekrar kapağını kapatarak kendi suyunu çekinceye kadar pişirelim.
2.Suyunu çeken etlerin üzerine kabuklarını soyup küçük doğradığımız domatesleri ilave edelim. Tencerenin kapağını kapatarak domateslerin de pişmesini sağlayalım.
3.Domateslerde piştikten sonra salçasını ilave edip kokusu çıkıncaya kadar kavuralım. Üzerine etlerin üzerinden taşıncaya kadar sıcak su ilave edelim. Etlerimiz yumuşayıncaya kadar pişirelim.
4.Diğer tarafta fasulyelerin uç kısmını temizleyelim. Kenarlarında kılçıklı kısımları varsa oralarını da bıçak ile alalım. Verev şeklinde keselim. Pişmiş olan etlerin üzerine fasulyeleri koyalım. Tuz ve karabiberini ilave edip karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte fasulyeler yumuşayıncaya kadar pişirelim.
5.Yemeğimiz pişince ocağın altını kapatalım. 5-10 dakika dinlendirip sıcak servis yapalım.
6.Afiyet olsun.

Etli Taze Fasulye

Cevap bırakın