Etli Pırasa Yemeği

Malzemeleri

1 kg pırasa
500 gr kuşbaşı et
½ çay bardağı ayçiçeği yağı
1 adet kuru soğan
3-4 diş sarımsak
2 adet havuç
1 su bardağı haşlanmış nohut
1 yemek kaşığı domates salçası
½ limon
1 tatlı kaşığı tuz
Etli Pırasa Yemeği

Tarifi

1.Tencereye yağı koyalım. Isınınca etleri ekleyip her tarafı renk değiştirinceye kadar mühürleyelim. Mühürlendikten sonra kapağını kapatıp kısık ateşte yarı kıvam pişinceye kadar pişirelim. Kendi suyu ile yarı kıvam pişmedi ise bir su bardağı sıcak su ilave edip suyunu çekinceye kadar pişiremeye devam edelim.
2.Soğan ve sarımsağı küçük doğrayalım. Havuçları halka doğrayalım. Pırasaların kök kısmını ve dış yapraklarını temizleyip iki parmak uzunluğunda doğrayalım. Yıkayıp suyunu süzdürelim.
3.Etler suyunu çektiğinde soğanı ekleyip diriliğini kaybedinceye kadar kavuralım. Havuç ve sarımsakları ekleyip 1-2 dakika kavuralım. Salçayı da ilave edip çiğ kokusu çıkıncaya kadar kavurmaya devam edelim. Pırasayı da ekleyip tencerenin kapağını kapatıp 5 dakika kısık ateşte pişirelim.
4.Açıp karıştırdıktan sonra üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyelim. Nohut, tuz ve limon suyunu ilave edip karıştıralım. Kaynayıncaya kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte pırasalar yumuşayıncaya kadar pişirelim.
5.Afiyet Olsun.

Etli Pırasa Yemeği

Cevap bırakın