Erişte Hamuru

Malzemeleri

10 adet yumurta
4 su bardağı süt
5 yemek kaşığı tuz
15-16 su bardağı un
Erişte Hamuru İlgili

Tarifi

1.Yoğurma kabına yumurtaları, süt ve tuzu koyalım. Çırpma teli ile malzemeleri çırpalım. Un ilave ederek hamuru yoğurmaya başlayalım. Elimize yapışmayan katı bir hamur oluncaya kadar yoğurmaya devam edelim.
2.Hamuru iyice yoğurduktan sonra üzerini streç ile örtüp bir saat dinlendirelim. Dinlenen hamuru un serptiğimiz tezgaha alalım. Portakal büyüklüğünde bezeler yapalım. Bezelerin üzerini örtüp 10 dakika dinlendirelim.
3.Dinlenen bezelerden bir tanesini alıp üzerine un serperek tatlı tabağı büyüklüğünde açalım. Bütün bezeleri açtıktan sonra ilk açtığımız bezeden başlayarak erişte hamurumuzu büyütelim. (Kalın bir hamur olması gerekiyor fazla ince açmayalım).
4.Bütün hamurları açtıktan sonra üç tanesini biraz daha ince açalım. Bu açtığımız üç hamuru çorbalık hamur keseceğiz.
5.Tüplü saç ya da tavayı ısıtalım. Üzerine açtığımız hamuru koyup pişirmeden hafif kuruyunca çevirelim diğer tarafı da aynı şekilde kuruyunca temiz bir örtünün üzerine alalım. (Kesinlikle hamurun kızarmaması ve pişmemesi gerekiyor. Bu işlemi hamuru kurutmak için yapıyoruz).
6.Kuruttuğumuz erişte hamurlar soğuyunca üç tanesini üst üste koyalım. Ortadan ikiye keselim. Bir yarsını diğer yarımın üstüne koyalım. Uzunlamasına 1,5-2 parmak kalınlığında şeritler keselim. Kestiğimiz şeritlerden bir tanesini alıp ince ince kesip elimiz ile havalandıralım.
7.Erişte hamurlarını kestikten sonra temiz bir örtünün üzerine serip iyice sertleşinceye kadar kurumasını sağlayalım. Bez torbalara koyup arzu ettiğimiz zaman pişirerek tüketelim.
8.Çorbalık için olan ince açtığımız hamuru dört eşit çeyrek daireye kesip üst üste koyalım. İnce ince (en fazla yarım cm kalınlığında) şeritler halinde keselim. Daha sonra her bir şeridi küçük karelere keselim. Temiz bir örtü üzerinde kurutalım. Bez torbalara koyup arzu ettiğimiz zaman pişirerek tüketelim.
9.Afiyet olsun.

Erişte Hamuru

Cevap bırakın