Ekmek Tiridi (Bir Kastamonu Klasiği)

Malzemeleri

1 çay bardağı sıvı yağ
1 yemek kaşığı tereyağı
1 kuru soğan (ince doğranmış)
3-4 tane yeşil sivri biber (doğranmış)
200 gr kıyma
2 adet patates (küp doğranmış)
1 baş sarımsak (ikiye kesilmiş)
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı domates salçası
4 su bardağı kemik suyu
4 su bardağı normal su
8 dilim köy somun ekmeği (dörde bölünmüş)
½ tatlı kaşığı Karabiber
½ tatlı kaşığı Pul biber
½ tatlı kaşığı Kimyon
1 tatlı kaşığı Tuz
Ekmek Tiridi. Evliyalar şehri Kastamonu'muza ait yöresel bir lezzet. Köy ekmeğinden yapılan, bilhassa bayatlamış ekmekleri değerlendirmekte kullanabileceğiniz güzel bir hamur işi yemek. Yapılan araştırmaların sonucuna göre tirit yemeğinin iki farklı hikayesi vardır. Bu hikayelerden birini Ekmek Tiridi'nde sizlerle paylaşalım istedik. Ayrıca bir diğer tirit çeşidi olan Simit Tiridi'nide sitemizde bulabilirsiniz. Hikâyesi: Hz. İbrahim Peygamber oğlunu kurban edeceği sırada vahiy gelmesiyle koç keser ve koçun etini pişirip suyundan yemek yapar. Bu yemeğe sonra sofra kurar ve tüm insanları evine davet eder. O günden bugüne halen bu gelenek sürer. Ayrıca Peygamber Efendimiz ‘in en sevdiği yemektir. Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz ‘in (s.a.v.) dişi kırıldığında bu yemeği yediği bilinir. Ekmeğin ve etin suyla buluşması yemeği yumuşak yaptığından böyle tercih edermiş. Hz. İbrahim’in sofrasından bugüne kadar gelmiştir. Günümüzde düğünlerde, taziyelerde, adak adayanlar da, cuma gününde ve mübarek günlerde özellikle de sabahları pişirilip hayır niyetine dağıtılır. Kimseden para alınmaz. Allah rızası için yapılır. Bu yüzden kutsal ve sevap bir yemek olarak da bilinir.

Tarifi

1.Ekmek dilimlerini dörde keselim. Soğanı yemeklik doğrayalım. Sarımsakları doğrayalım. Biberlerin içlerini temizleyip doğrayalım.
2.Kabukları soyulup doğranmış patatesleri küp doğrayalım.
3.Tencereye yağları, soğan ve biberleri koyup diriliğini kaybedinceye kadar kavuralım. Kıymayı ekleyip rengi dönünceye kadar kavurmaya devam edelim. Sarımsakları ekleyip kıyma suyunu çekinceye kadar pişirelim.
4.Salçaları ekleyip çiğ kokusu çıkıncaya kadar kavurmaya devam edelim. Patatesi ekleyip bir iki çevirdikten sonra suları ve baharatları ilave edelim.
5.Kaynamaya başladığında ekmek dilimlerini içine aldığı kadar koyalım. Alt üst ederek ıslanmasını sağlayalım. (1-2 dakika kaynayan suyun içinde kalması yeterlidir). 1-2 dakika sonra ekmek dilimlerini tepsiye alalım. Ekmekler bitinceye kadar ıslatmaya devam edelim.
6.Tencerenin dibinde kıymalı patatesli harcı ekmeklerin üzerine koyup sıcak servis yapalım.
7.Afiyet olsun.

Ekmek Tiridi (Bir Kastamonu Klasiği)

Cevap bırakın