Çikolatalı Muzlu Silindir Mozaik Pasta

Malzemeleri

Çikolatalı Kısmı İçin
125 gr tereyağı
1 su bardağı süt
3 yemek kaşığı kakao
2 yemek kaşığı toz şeker
100 gr sütlü bitter karışık çikolata
2 paket sade petibör bisküvi
Muzlu Kısmı İçin
1 paket muzlu cremeole
2 su bardağı soğuk süt
1 paket sade petibör bisküvi
Üzeri İçin
160 gr sütlü çikolata
Çikolatalı Muzlu Silindir Mozaik Pasta

Tarifi

1.Küçük bir tencereye tereyağı koyalım. Eriyince süt, şeker, kakao ekleyip sürekli karıştıralım. Kaynayınca ocağın altını kapatıp çikolatasını ekleyelim. Çikolata eriyinceye kadar sürekli karıştırmaya devam edelim.
2.Petibör bisküvileri iri parçalar halinde elimiz ile kıralım ve geniş bir kaba alalım. Soğumuş olan çikolatalı sosu bisküvilerin üzerine koyup karıştıralım.
3.Tezgaha büyükçe streç film serelim. çikolatalı bisküvili karışımı üzerine koyup kare şeklinde fazla kalın olmayacak bir tabaka halinde yayalım. Kaşığımız ile hafif düzleyelim.
4.Muzlu kısım için, muzlu toz pudingi ve sütü çırpma kabına alalım. Blender yardımı ile katılaşıncaya kadar çırpalım. bisküvileri geniş bir kasenin içine iri parçalar halinde kıralım. Üzerine muzlu pudingi boşaltıp karıştıralım. Çikolatalı karışımın ortasına uzunlamasına gelecek şekilde koyalım. Streçten yardım alarak ortada birleşecek şekilde rulo şekli verelim. Elimiz ile sıkıştırarak silindir şekli almasını sağlayalım. Bir kat streçe daha saralım. 2-3 saat kadar buzdolabının dondurucu kısmında dinlendirelim.
5.Üzeri için olan sütlü çikolatayı benmari usulü eritelim. Derin dondurucu da dinlenmiş olan mozaik pastamızı çıkaralım. Üzerinden streç filmini çıkaralım. Eritmiş olduğumuz çikolatayı üzerine ince bir tabaka halinde sürelim. Çikolatanın donması için tekrar buzdolabına koyalım. Çikolatası donduktan sonra buzdolabından çıkaralım.
6.5-10 dakika arası oda sıcaklığında beklettikten sonra dilimleyerek servis yapalım.
7.Afiyet Olsun.

Çikolatalı Muzlu Silindir Mozaik Pasta

Cevap bırakın