Ayva Reçeli

Malzemeleri

4 kase küçük doğranmış ayva
4 kase toz şeker
2 lt su
1 çay kaşığı limon tuzu
Ayva Reçeli

Tarifi

1.Geniş bir kabın içine bol su koyup yarım limon sıkalım. Ayvaların kararmaması için yıkamış olduğumuz ayvaların kabuklarını soyup küçük doğrayıp limonlu suyun içine atalım. Ayvaların çekirdeklerini de ayıklayıp temiz bir tülbentin içine koyup bağlayalım. Tüm ayvaları doğradıktan sonra ayvaları bol su ile yıkayıp suyunu süzdürelim. (bu kısım malzeme listesinde yer almamıştır).
2.Bir kase yardımı ile ölçerek büyük bir tencereye boşaltalım. Her bir kase ayva için bir kase de şeker koyalım. Üzerine iki litre suyu ilave edip pişmeye bırakalım. Suyu ile birlikte tülbente koyduğumuz ayva çekirdeklerini de içine bırakalım. 30 dakika yüksek ateşte kaynadıktan sonra ocağın altını kısalım. Kısık ateşte yaklaşık 40-45 dakika ara ara karıştırarak kıvam alıncaya kadar pişiremeye devam edelim.
3.Kıvamını anlamak için bir kaseye sulu kısmından koyup dondurucuya kaldıralım. İyice soğuduğunda kıvamı istediğimiz gibi oldu ise limon tuzunu ekleyip 5 dakika daha kaynatıp ocağın altını kapatalım. Ayva çekirdeklerini tülbent ile birlikte reçelin içinden alalım.
4.Arzuya göre vakumlamak isterseniz kavanozlara sıcakken koyup kapaklarını kapatalım.
5.Afiyet Olsun.

Ayva Reçeli

Cevap bırakın