Ayçiçeği Tatlısı

Malzemeleri

4-5 adet ortaboy şeftali
2 paket bitkisel muz jölesi
4 su bardağı su
Muhallebisi İçin
4 su bardağı süt
4 yemek kaşığı toz şeker
4,5 yemek kaşığı buğday nişastası
1 su bardağı
Hindistan cevizi
Orta Kısmı İçin
1 paket bitkisel vişneli jöle
15 adet petibör bisküvi
1 çay bardağı çekilmiş ceviz içi
1,5 çay bardağı sıcak su
Üzeri İçin
Toz Antep Fıstığı
Ayçiçeği Tatlısı İlgili

Tarifi

1.Jölemiz için suyu tencereye koyup kaynatalım. Su kaynayıncaya kadar diğer tarafta şeftalilerin kabuklarını soyalım. Ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkartalım.
2.Büyüklüğüne göre yarıya kestiğimiz şeftalileri ortadan ikiye ya da üç eşit parçaya bölelim. Çekirdeğin bulunduğu kısmı bıçak ile temizleyelim.
3.Su kaynadığında ocağın altını kapatalım. Muz jölesini içine boşaltıp karıştıralım. Kek kalıbının içini su ile çalkalayıp ıslatalım. Hazırladığımız muzlu jöleden 2-3 kepçe alıp kek kalıbının içine koymak suretiyle tabanını kaplamasını sağlayalım. (1-2 dakika dinlendirdikten sonra jöle donacaktır).
4.Şeftalilerin iç kısmı yukarı bakacak şekilde yerleştirelim. Geride kalan jöleyi şeftalilerin üzerini kaplayacak şekilde koyalım.
5.Muhallebisi için süt, şeker ve nişastayı tencereye koyup sürekli karıştırarak kaynayıp koyulaşıncaya kadar pişirelim. Ocağın altını kapatıp içine Hindistan cevizini ekleyerek karıştıralım.
6.Hazırladığımız muhallebiyi donmuş olan jölenin üzerine koyalım. Üzerinin düzgün olması için kaşık yardımı ile düzeltelim. Oda sıcaklığına geldikten sonra üzerini streç ile kapatıp buzdolabında 2 saat dinlendirelim. Dinlenen tatlıyı ters çevirerek servis kabına çıkartalım.
7.Orta kısmı için olan jöleyi çukur bir kaba boşaltalım. Üzerine sıcak su ilave edip karıştıralım. Bisküvileri iri parçalar halinde kırıp içine ekleyelim. Ceviz içini de ilave edip güzelce karıştıralım.
8.Kalıptan çıkarttığımız tatlının ortasına kaşık yardımı ile koyup düzleyelim. Buzdolabında 1 saat dinlendirdikten sonra çıkartalım. Üzerini Antep fıstığı ile süsleyip dilimleyerek servis yapalım.
9.Afiyet olsun.

Ayçiçeği Tatlısı

Cevap bırakın