Annem usulü Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Malzemeleri

Asma yaprağı
1 çay bardağı zeytinyağı
1,5 su bardağı pilavlık pirinç
½ su bardağı pilavlık bulgur
2 tane kuru soğan (ince doğranmış)
1 yemek kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı domates salçası
½ su bardağı su
1 demet nane
1 demet maydanoz
1 demet dere oto
1,5 yemek kaşığı nar ekşisi
1,5 çay kaşığı pul biber
1 çay kaşığı Karabiber
1 çay kaşığı toz kırmızı biber
1,5 çay kaşığı sumak
1 çay kaşığı kimyon
2 çay kaşığı kuru nane
Tuz
2-3 adet domates
Üzeri İçin
1 adet limon
½ yemek kaşığı domates salçası
½ yemek kaşığı biber salçası
1,5 su bardağı su
1 çay bardağı zeytinyağı
Annem usulü Zeytinyağlı Yaprak Sarma İlgili

Tarifi

1.Asma yapraklarını suya ıslatalım.
2.Soğanlarımızı zeytinyağımız ile kavuralım. İçine salçalarımızı ilave edip kokusu çıkana kadar kavuralım. Yıkamış olduğumuz pirincimizi ve bulgurumuzu içine ekleyelim. Baharatlarını ve nar ekşisini ilave edip karıştırdıktan sonra suyunu ekleyelim. Suyunu çekince ocağın altını kapatalım. Temizleyip ince kıydığımız yeşilliklerimizi ilave edip karıştıralım.
3.Yaprağımızdan bir tane alıp, parlak yeri alta, sap kısmı bize gelecek şekilde tabağımıza koyalım. Sap kısmından tarafa ince bir şekilde içimizden koyalım. Yanlarından üzerine kapatıp kendi önümüzden rulo şeklinde yuvarlayarak sıkıca saralım. Bütün yapraklarımıza aynı işlemi uygulayalım.
4.Tenceremizin tabanına dilimlediğimiz domatesleri yerleştirelim. Üzerine sarmalarımızı tencerenin ortası boş kalacak şekilde dizelim. Limonu ince dilimlere kesip üzerine yerleştirelim.
5.Sosumuzu için olan salçaları ve suyu bir kasede inceltelim. Karıştırırken içine çok az tuz ekleyelim. Sarmalarımızın üzerine sosumuzu koyalım. Kaynayıncaya kadar yüksek ateşte kaynadıktan sonra kısık ateşte suyunu çekinceye kadar pişirelim. Suyunu çekmeye yakın üzerine zeytinyağını ilave edelim. 5 dakika da bu şekilde pişirdikten sonra ocağın altını kapatalım.
6.Sarmalarımız soğuduktan sonra afiyetle yiyelim.
7.Afiyet Olsun.
8.Not: Pişip pişmediğini çatal ile kontrol edelim. Pişmemiş ise biraz daha su ilave edelim. Pirincimize göre su miktarı değişebilir.

Annem usulü Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Cevap bırakın