Tarif Kategorisi: <span>Kastamonu Yemekleri</span>

Ana Sayfa URL'si / Kastamonu Yemekleri
Ekmek Tiridi (Bir Kastamonu Klasiği)
Yemek tarifi

Ekmek Tiridi (Bir Kastamonu Klasiği)

Ekmek Tiridi. Evliyalar şehri Kastamonu'muza ait yöresel bir lezzet. Köy ekmeğinden yapılan, bilhassa bayatlamış ekmekleri değerlendirmekte kullanabileceğiniz güzel bir hamur işi yemek.

Yapılan araştırmaların sonucuna göre tirit yemeğinin iki farklı hikayesi vardır. Bu hikayelerden birini Ekmek Tiridi'nde sizlerle paylaşalım istedik. Ayrıca bir diğer tirit çeşidi olan Simit Tiridi'nide sitemizde bulabilirsiniz.

Hikâyesi: Hz. İbrahim Peygamber oğlunu kurban edeceği sırada vahiy gelmesiyle koç keser ve koçun etini pişirip suyundan yemek yapar. Bu yemeğe sonra sofra kurar ve tüm insanları evine davet eder. O günden bugüne halen bu gelenek sürer. Ayrıca Peygamber Efendimiz ‘in en sevdiği yemektir. Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz ‘in (s.a.v.) dişi kırıldığında bu yemeği yediği bilinir. Ekmeğin ve etin suyla buluşması yemeği yumuşak yaptığından böyle tercih edermiş. Hz. İbrahim’in sofrasından bugüne kadar gelmiştir. Günümüzde düğünlerde, taziyelerde, adak adayanlar da, cuma gününde ve mübarek günlerde özellikle de sabahları pişirilip hayır niyetine dağıtılır. Kimseden para alınmaz. Allah rızası için yapılır. Bu yüzden kutsal ve sevap bir yemek olarak da bilinir.