Patates Tatlısı (Bir Kastamonu Klasiği)

Yemeğini yapmaya alışkın olduğumuz patatesin tatlısı ile farklı bir tad denemeye ne dersiniz. Kastamonu’muzun lezzetlerinden Patates Tatlısı denemeyenler için tarifimiz burada. Ama önce küçük bir hikaye.

Bir gün genç kız babasına ağlayarak gelir ve hayatının berbat olduğunu ve zorlukların nasıl üstesinden geleceğini bilemediğini söyler. 

Kızını dikkatle ve sevgiyle dinleyen baba, aşçı olduğu için kendi yöntemleriyle kızına yardımcı olmaya çalışır ve onu mutfağa götürür.

Aşçı baba, üç tane tencerenin içine su koyar ve birinci tencereye patates, ikinci tencereye yumurta ve üçüncü tencereye de kahve çekirdeği koyarak hepsinin altındaki ateşi de açar. Daha sonra sessizce yerine oturur ve suyun kaynamasını bekler. Yaklaşık 20 dakika sonra, ocağın altını söndüren baba, tenceredekileri tek tek farklı kaselerin içine koyar ve kızına sorar:

“Ne görüyorsun?”

Hala merak içinde olan kız cevap verir: “patates, yumurta ve kahve”

Babası: “Daha yakından bak” der ve açıklamaya başlar: “Patates, yumurta ve kahve çekirdeği, hepsi aynı derecede bir zorlukla karşılaştı. Ama hepsinin bu zorluk karşısındaki tepkisi farklı oldu. Patates, suya girdiğinde oldukça güçlüydü ama yaşadığı zorluk karşısında yumuşak ve zayıf oldu. Yumurta suya girdiğinde kırılgandı ve korumasızdı ancak yaşadığı zorluk karşısında sertleşti, katılaştı. Kahve çekirdeği ise diğer ikisinden bambaşka bir tepki gösterdi. Kaynayan suya maruz kalınca suyun rengini ve tadını değiştirerek içinde bulunduğu suyu tamamen değiştirdi, ortaya yepyeni bir şey çıkardı.”

“Peki sen hangisisin?” “Yaşadığın zor durumlar karşısında nasıl bir tepki vermeyi seçiyorsun?” “Patates misin, yumurta mısın yoksa bir kahve çekirdeği mi?”

MALZEMELER

3 orta boy patates

3 yumurta

Yarım çay kaşığı karbonat

Şerbeti İçin

1 su bardağı su

1 su bardağı toz şeker

1-2 damla limon suyu

Kızartmak için sıvı yağ

TARİF

Şerbetimiz için su ve şekeri tencereye alıp ocağa koyalım. 5 dakika kaynadıktan sonra içine limon suyunu ilave edelim. 1-2 dakika daha kaynatıp ocağın altını kapatarak soğumaya bırakalım.

Patateslerin kabuklarını soyup yıkadıktan sonra iyice yumuşayıncaya kadar haşlayalım. Haşlanan patatesleri çatal yardımı ile ezelim. Ilıdıktan sonra içine yumurtaları kırıp ister çatal ile ister blender ile pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar karıştıralım. Karbonatı da ilave edip karıştırmaya devam edelim. Kızartmak için yağı tavaya alıp kızdıralım. Patatesli harçtan tatlı kaşığı yardımı ile bir kaşık alıp kızgın yağa bırakalım. Tavamızın yettiği kadar patates harcımızı tavaya kaşık kaşık bırakalım. Arkalı önlü güzelce kızartalım. Kızaran tatlı hamurlarını soğuk şerbetin içine atalım. Şerbette alt üst edip 1 dakika kadar bekletip servis kabına alalım. Tüm patates harcına aynı işlemi uygulayalım. Üzerine ceviz veya fındık serperek servis yapalım.

Afiyet olsun.

Not: Şerbeti çok kolay çekiyor. Uzun süre şerbette beklettiğinizde çok sulu olacaktır. 1 dakika yeterlidir.

Cevap bırakın