MEYVELERDEKİ SAĞLIK SIRRI
Kırmızı Dut

DUT TATLISI İLE TATLI KRİZLERİNİZİ BASTIRABİLİRSİNİZ.

C vitamini deposudur.

Bol liflidir ve bağırsak dostudur.

Kan lipidlerini düşürmede etkilidir.

Şekeri biraz yüksek olduğu için diyabetlilere önerilmez.

Kilo derdi olanlar 5-6 taneden fazla tüketmemelidir.

Dutu sütle kaynattıktan sonra tarçın kakao ekleyerek buzdolabında soğuması için bekletin. Kalori oranı düşük, antioksidan ve besleyici etkisi yüksek olan bu tatlıyla herhangi bir kronik hastalığınız yoksa haftada 4-5 akşam iftar sofraları sonrasında tatlı krizinizi bastırabilirsiniz.

Yeşil Erik

YEŞİL ERİK ile YEME KONTROLÜNÜZÜ SAĞLAYABİLİRSİNİZ.

Taneli gıda olduğu için az yenilse bile çok fazla tükettiğimiz hissiyle yeme kontrolü sağlayan bir C vitamini deposudur. Az şekerli, lifli ve sulu olduğu için uzun süreli açlık ve susuzluk nedeniyle ortaya çıkan kabızlık problemini ortadan kaldırmaya yarayacak iyi bir alternatiftir. Özellikle, diyabet, kalp damar hastalıkları ve benzeri kronik problemler yaşayan kişilerin rahatlıkla tüketebileceği meyvelerden biridir.

Hurma

MENOPOZUN İLACI HURMA

Ciddi bir magnezyum ve lif kaynağı olan hurma, kan şekerinin yavaş yükselmesini sağlayarak hızlı yemeye bağlı olarak ortaya çıkan ani şeker yüksekliğini (hiperglisemi) önler. A vitamini içerdiği için stres giderme konusunda bilinmeyen ama iyi bir alternatiftir. Mide krampları için etkilidir. Özellikle menopoz döneminde olan ve eklem ağrısı çekenler için doğal bir tedavi yöntemidir.

HEM KENDİSİ HEM SAPI SAĞLIK DAĞITAN KİRAZ

Liflidir, bağırsak dostudur, antioksidan içeriklidir. 10-12 adedi geçmediği sürece kronik hastalıkları olanlar rahatlıkla tüketebilirler. Sapı ve kendi de özellikle hazımsızlık, şişkinlik gibi problemleri azaltmada kullanılabilir.

 

Cevap bırakın