Meyve Kabuklarının Bilinmeyen Faydaları

AVAKADO

Tam manası ile mükemmel bir nemlendiricidir.

GREYFURT

Greyfurt kabuğunu rendelediğiniz de ve baharatla karıştırdığınızda çeşni olarak kullanılabilir ya da cildinize sürerek torik etkisi yaratabilirsiniz.

KARPUZ

Karpuz kabukları ciltteki bilinmeyen aknelere iyi geldiği gibi, turşusu da kurulabilir.

LİMON

Kahve ya da çayı demlediğiniz çaydanlık, cezve ya da kabın lekelerini çıkarmak için limon kabuğu ile ovalamak çok etkili bir çözümdür. yine taze çekilmiş bir biberle karıştıracağınız limon kabuğu rendesi de yemeklere katılabilecek çok lezzetli bir çeşni oluşturacaktır.

MUZ

Muz kabuğunun iç kısmına şeker sürüp vücudunuza sürdüğünüzde doğal peeling etkisi elde edersiniz. ayrıca böcek ısırığı, alerji gibi faktörlerden kaynaklanan kaşıntıları gidermede ve dış kısmını ayakkabınıza sürdüğünüzde doğal ayakkabı cilası yaratma da işe yaradığını göreceksiniz.

NAR

Nar kabuklarını kaynatıp beklettiğinizde bordoya boyamak istediğiniz bir tişörtünüz varsa istediğiniz gibi boyayabilirsiniz. nar kabukları doğal bir boya etkisi yaratır.

PATATES

Patates kabuğu gözaltı torbalarını indirme de etkili olduğu gibi, patates kabuklarını güzelce yıkadıktan sonra biraz yağ ve limon suyuyla ovup  fırına attığınızda süper kolay patates cipsleri yapabilirsiniz.

PORTAKAL

portakal ve genel olarak narenciye kabukları kötü kokulardan kurtulmada asidik etkisinden dolayı ciltte ferahlatıcı bir his yaratma da, böcekler narenciye kokusundan nefret ettiği için sivrisineklerden kurtulmada inanılmaz etkilidir.

Rutubetli bir evde yaşıyorsanız ya da giysilerinizde güvelenme oluyorsa naftalin yerine poşetlenmiş portakal kabuğu kullanarak bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Cevap bırakın