Mantarlı Soğanlı Milföy Börek

Mantarlı Soğanlı Milföy Börek. Mantar sevenlerin tutkunu olacağı, altında milföy hamuru üstünde yumurta ve kaşar ile lezzetine lezzet katılmış Mantarlı Soğanlı Milföy Börek.

Ey dualara icabet eden, bize şahdamarımızdan daha yakın olan, esirgeyen, bağışlayan, lütfeden ALLAH’ım.

Ey yerleri ve gökleri yaratan, gizli ve açık her şeyi hakkıyla bilen, mülkün ve saltanatın ve bütün varlıkların sahibi, gözden uzak gönle yakın, her şeye kadir olan yüce ALLAH’ım.

Ey hesap gününün sahibi, rahmeti gazabından çok, insan ve cinleri ancak ibadet etsin diye yaratan, ilk emri “oku” olan, âlemlerin RABBİ ALLAH’ım.

Ey yalnızların en yakını, tek başına kalanların dostu, çaresizlerin yardımcısı, fakirlerin sonsuz serveti, zayıfların kuvveti, gariplerin şikayet merci’i olan yüce RABBİMİZ.

Ey geceyi gündüze, gündüzü geceye katan, azameti ve yüceliği olan, ihsanı bol, rahmeti bol olan RABBİMİZ.

Bütün hamd ü senalar sanadır. Övgü ve şükürler sanadır, dua ve niyazlar, yalvarış ve yakarışlar, dile getirdiğimiz getiremediğimiz her türlü eşsiz hamd ve sena ancak sana mahsustur ALLAH’ım.

Biz ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım dileriz, ancak senin için namaz kılar ve ancak sana secde ederiz, yalnız sana yalvarır, ancak sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız.

Böylece biz, huzuruna geldik, boynumuzu büktük, ellerimizi sana açtık.

Ey Kerim ve Rahim olan RABBİMİZ!

Sen affedicisin, affı seversin, bizi ve bütün inanları affeyle.

Hatayla işlemiş olduğumuz bütün günahları affeyle.

Bize rahmetinle, şerefinle, bereketinle muamele eyle.

Bize kereminle, ihsanınla, fazlınla ikram eyle.

Bizi bağışlayarak bize merhamet eyle.

Bize nasuh bir tevbe ve hidayet ihsan eyle.

Tevbemizi kabul edip bizi mağfiret eyle.

Cuma duamızın ardından tarifimize geçelim.

MALZEMELER

Milföy hamuru

4 adet kuru soğan

500 gr mantar

5-6 dilim salam

4 adet yumurta

½ çay bardağı sıvı yağ

1 paket sıvı süt kreması

2 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri

TARİF

Börek için ilk önce tavaya sıvı yağı alalım. yemeklik doğradığımız soğanları ilave edip rengi dönünceye kadar kavuralım. Yıkayıp doğradığımız mantarları ilave edip mantarlar suyunu salıp çekinceye kadar pişirelim. Tuzunu ilave edip ocağın altını kapatalım.

Yağlı kağıt serili orta boy borcamın tabanına milföy hamurları yerleştirelim. Üzerine soğan ile kavurmuş olduğumuz mantarları koyup her tarafına eşit dağıtalım. Salamları küp küp doğrayıp üzerine serpiştirelim.

Ayrı bir kapta süt kreması ve yumurtaları çırpalım. İçine kaşar peyniri rendesi ilave edip tekrar karıştırdıktan sonra böreğin üzerine her tarafını kaplayacak şekilde koyalım.

180 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirelim. Fırından çıktıktan sonra biraz ılımasını bekleyelim. Dilimleyerek servis yapalım.

Afiyet Olsun.

Cevap bırakın