Köle Hamuru (Bir Kastamonu Klasiği)

Yapılışında sürekli ocağın üstünde hamuru karıştırırken kolunuz yorulsa da Kastamonu yemeklerinden Köle Hamurunu yerken buna değdiğini göreceksiniz. Evde un, su, tuz ve üstüne dökmek için (tercihinize göre) toz şeker, pekmez, ceviz vb varsa buyrun beraber yapalım.

MALZEMELER

Hamuru İçin

8 su bardağı su

1,5 yemek kaşığı tuz

5 su bardağı un

1 yemek kaşığı sıvı yağ

Üzeri İçin

4 yemek kaşığı şeker

4 yemek kaşığı ceviz (çekilmiş)

Yarım su bardağı elma pekmezi

3 yemek kaşığı tereyağ

Yarım çay bardağı sıvı yağ

TARİF

Suyumuzu derin büyük bir tencereye alıp ocağa koyalım. Suyumuz kaynayınca içine tuzumuzu ve 1 yemek kaşığı sıvı yağımızı ilave edelim. Kaynayan suyumuzdan 1 su bardağı alalım. Ocağımızın altını kapatıp, tencerede kalan suyumuzun içine unumuzu yavaş yavaş ilave ederken tahta bir kaşıkla sürekli karıştıralım. Karıştırırken ayırdığımız suyumuzdan karışmamış unlu kısımlara ara ara ilave ederek karıştırmaya devam edelim. (Unlu kısım kalmadan pürüzsüz bir hamur elde etmemiz gerekiyor). Tekrar ocağımızın altını yakıp, un kokusu çıkana kadar sürekli karıştırarak pişirmeye devam edelim. (Bu süre 5-10 dakika sürebilir. Tam olarak piştiğini tenceremizin altına hamurun yapışıp bir tabaka oluşturmasından, üstte karıştırdığımız kısımın bu tabakadan ayrılmasından anlayabiliriz). Bu kıvama geldiğinde tenceremizin altını kapatalım.

Servis için üç tane kabımızı ayarlayalım. Bir kasede ceviz ve şekerimizi karıştıralım. Servis tabağımızın bir tanesinin altına bu karışımımızdan serpelim.Bir kaseye su koyalım. İki tane yemek kaşığı alıp suya bandıralım. Kaşığımızın bir tanesine pişirdiğimiz hamurumuzdan alıp, diğer kaşıkla da hamurumuzdan küçük parçalar kopararak tabağımıza çıkaralım. Ara ara ceviz ekerek bu işlemimize devam edelim. Diğer bir tabağımızın ortasına pekmez konulmuş kase yerleştirelim ve kaşığımızla hamurumuzdan aynı şekilde çıkaralım. Hamurumuzun üzerine pekmezimizden kaşığımızla gezdirelim. Üçüncü tabağımıza ise sade hamur çıkaralım.

Tereyağımızı ve sıvı yağımızı bir tavada güzelce kızdıralım. Servis kaplarına çıkarttığımız hamurlarımızın üzerine bolca gezdirelim. İsteyen sade, isteyen cevizli ve şekerli, isteyen pekmezli hamuzumuzdan tercihine göre tüketebilir.

Afiyet Olsun.

Not: Yöremize ait Köle Hamuru’na ilçelerimizde ve köylerimizde; Lop Hamur, Malak Hamuru, Pıhtı, Pıs Hamuru, Sopa Karıştırması, Hamur Karması, Kaçamak, Memelike, Kaşıktan Kaşığa ve  Yağlı Hamur diye isimlendirilir.

Cevap bırakın