Kıyma Paçası (Bir Kastamonu Klasiği)

Kıyma Paçası. Kastamonu ilimizin zengin mutfağından sizlerin beğenisine sunduğumuz unutulmaya yüz tutmuş bir lezzet.

Yemeğimizin tarifine geçmeden önce Kastamonu’muzun geleneksel mutfağı ve yemek kültürü üzerine yapılmış araştırmalardan kısa notlar sunalım.

“Yapılan araştırmalar neticesinde Kastamonu’da 812 adet yemek türü olduğu ve bunlardan birçoğunun diğer yöreler tarafından bilinmediği, bir kısmının ise yöreden yöreye değişen farklı şekillerde adlandırıldığı ortaya çıkmıştır. Yıllar boyu Küre civarında işletilmekte olan bakır madenleri yöreye has saklama kapları ve servis araç gereçlerinin ortaya çıkmasında rol sahibi olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın bulgularından biri olarak, Kastamonu yemek kültürü, sofra adabı ve yeme-içme alışkanlarının geleneksel Türk aile yapısına paralel bir şekilde gelişmiş olduğu, büyük ölçüde benzer özellikler taşıdığı ortaya çıkarılmıştır. Zengin bir yemek kültürüne sahip Kastamonu’da yetişen, Üryani Eriği, Taşköprü Sarımsağı, İnebolu Kestanesi, İnebolu Kirazı, Azdavay Armudu, Tosya Pirinci, Araç Cevizi ve Kızılcığı ülke çapında oldukça rağbet gördüğü ve il ekonomisine olumlu yönde katkı sağladığı saptanmıştır.

Oldukça verimli topraklara sahip olan Kastamonu, yılın belirli dönemlerinde yoğun yağış almakta, bunun sonucu olarak da tarım ürünü çeşitliliği bakımından zengin illerden biri olarak dikkat çekmektedir. Genellikle hamur işi ve et ağırlıklı bir yemek kültürüne sahip Kastamonu’da yerli halk tarafından geçmişten günümüze taşınan en meşhur yiyeceklerin başında Taşköprü Püryanı, Daday Etli Ekmeği, Şenpazar Cırığı, Cide Ceviz Helvası, Tosya Keşkeği, Bozkurt Cöbüsü Devrekâni Banduması ve Azdavay Soğan Dolması gelmektedir.” (Erdoğdu, 2008)

Artık tarifimize geçebiliriz:

MALZEMELER

300 gr kıyma

2 yemek kaşığı sıvı yağ

1 su bardağı yoğurt

1 adet yumurta

4-5 diş sarımsak

2 yemek kaşığı nişasta

2 çay kaşığı sirke

2 su bardağı su

Tuz

Üzeri İçin

1 yemek kaşığı tere yağ

1 çay kaşığı Toz kırmızı biber

TARİF

Yemeğimiz için tencereye sıvı yağı alalım. Kıymayı ilave edip sürekli karıştırarak suyunu salıp çekinceye kadar kavuralım. Kıyma kavrulurken ayrı bir kapta yoğurt, rendelenmiş sarımsak, yumurta, nişasta ve sirkeyi güzelce karıştıralım. Daha sonra içine suyunu ilave edip tekrar karıştırdıktan sonra kavurduğumuz kıymanın içine sürekli karıştırarak ilave edelim. Kaynadıktan sonra tuzunu ilave edelim. Ara ara karıştırarak 5-10 dakika arası kaynatalım ve ocağın altını kapatalım.

Üzeri için tere yağını eritip kızdıralım. İçine toz biber ilave edelim. Yemeğimizi sıcak sıcak servis yaparken üzerine gezdirelim.

Afiyet Olsun.

Cevap bırakın