Kivili Porsiyonlu Pasta

MALZEMELER

Keki İçin

3 yumurta

1 su bardağı pudra şekeri

1/3 çay pardağı sıvı yağ

1 çay bardağı süt

1 su bardağı un

1 paket kabartma tozu

3 yemek kaşığı kakao

1 paket vanilya

Kreması İçin

1 paket vanilyalı kramole (pişmeyen puding)

2 su bardağı süt

1 paket krem şanti

Kenarları ve Üzeri İçin

2-3 adet ince kesilmiş kivi

6-7 adet çilek

Keki ıslatmak için süt

TARİF

Yumurta ve şekerimizi çırpalım. Sonra sıra ile kek için olan bütün malzemelerimizi ilave edip kek hamurumuzu elde edelim. Mafin kalıplarına kek kağıtları yerleştirelim. (Keklerimizin daha kolay çıkması için).

Kek hamurumuzu kalıplarımıza paylaştıralım. (Taşmaması için çok doldurmayalım. 17-18 adet çıkar bu sayıya denk getirelim). Kekimizi 180 derecede pişirelim. Kremamız için olan sütü, krem şantiyi ve kremoleyi çırpma kabına alıp mikserimiz ile çırpıp köpürtelim.

Pişip soğuyan keklerimizi kağıtlarından çıkarıp ortadan ikiye keselim. Alt kısımlarını tekrar mafin kalıplarımıza yerleştirelim. Üst kısımlarını ise rondodan geçirip ufalıyalım.

Mafin kalıplarına yerleştirdiğimiz parçaların üzerlerine birer tatlı kaşığı süt gezdirelim. Kivilerimizin kabuklarını soyalım. Önce yuvarlak dilim yapalım sonra onları ortadan ikiye kesip yarım daire yapalım.

Mafin kalıbına koyduğumuz keklerin kenarlarına dörder tane yerleştirelim. Krema torbamız ile kremamızı ortalarına dolduralım. Üzerine rondodan geçirdiğimiz keklerimizi koyalım. 2-3 saat buzdolabında dinlendirelim. Mafin kalıplarından sivri uçlu bir bıçak yardımı ile çıkartıp üzerini çilek ile süsleyip servis yapalım.

Afiyet olsun.

Not: Kekler kalıplarımızdan sivri uçlu bıçak ile rahatlıkla çıkmakla birlikte, tereddütünüz olursa kekleri yerleştirmeden önce mafin kalıplarına streç film serebilirsiniz.

Cevap bırakın