Kışlık Biberli Patlıcanlı Sos

Kışlık Biberli Patlıcanlı Sos. İster kahvaltıda, ister ikindi çayında, ister yemeklerinizin yanında tüketebileceğiniz bir lezzet Kışlık Biberli Patlıcanlı Sos.

“Hükümdarın birinin beyaz bir atı varmış. Hükümdar, bu atını çok severmiş. Bir gün bütün maiyetinin (“kendi adamlarının”) hazır bulunduğu bir sırada:
– Bu beyaz atımın ölüm haberini getirenin kafasını uçurabilirim. Çok dikkatli olun. Çünkü bu beyaz atı canım kadar seviyorum. Onun ölüm haberi bende kriz geçirtebilir, demiş.

Günün birinde, her şeyin eceli gibi beyaz atın da eceli gelir. Ve beyaz at ölür. Hükümdarın adamlarında bir telaştır kopar. Kimse cesaret edemez ki, beyaz atın ölümünü hükümdara haber versinler. Seyis başı, düşünür taşınır, olacak gibi değil. Ben gidip hükümdara haber vereceğim. Öyle olsa da, böyle olsa da bizim kafa gidecek, der. Ve Seyis başı, hükümdarın huzuruna çıkar:
– Hükümdarım, der. Sizin beyaz at var ya!
– Evet der, Hükümdar. Seyis başı:
– O, yatmış, ayaklarını dikmiş, gözlerini yummuş, karnı şişmiş, hiç nefes almıyor, der.

Hükümdar :
– Seyis başı, seyis başı! Desene, bizim beyaz at öldü!..
Seyis başı:
– Aman hükümdarım! Ben demedim, siz dediniz hükümdarım, siz dediniz der ve kafayı kurtarır.

Söyleme şeklimiz bir çok şeyi değiştirir.”

MALZEMELER

2 kg patlıcan

2 kg kırmızı kapya biber

1 kg domates

4 diş sarımsak

6-7 tane acı cin biber

Tuz

Karabiber

1,5 su bardağı zeytin yağı

TARİF

Patlıcan ve biberleri yıkayalım. Suyu akınca fırın tepsisine yerleştirip önceden ısıtılmış 200 derece fırında iyice yumuşayıncaya kadar közleyelim.

Domateslerin kabuklarını soyalım. Rendeden geçirip pişirme tenceresine alalım. Patlıcan ve biberlerin kabuklarını soyup küçük küçük doğrayalım.

Rendelediğimiz domatesleri ocağa koyalım. Biraz suyunu çekince, közleyip doğradığımız patlıcan ve biberleri içine ilave edelim. Sarımsakları ve küçük cin biberleri de doğrayıp içine ilave edelim.

Kenarlarından fokurdamaya başlayınca içine zeytin yağı, tuz ve karabiberi ilave edip karıştırarak pişirelim. (İyice kaynayıp yağ sosun üzerine çıkmaya başladığında olmuş demektir).

Önceden sıcak su da kaynattığımız kavanoz ve kapakları alalım. Altı kaynar vaziyetteki sosu kavanozlara doldurup kapaklarını kapatalım. Temiz bir örtü üzerine koyup üzerini örtelim. Sos soğuyuncaya kadar hiç kımıldatmayalım. Soğuduktan sonra kavanozları serin ve karanlık bir yerde muhafaza edelim.

Afiyet olsun.

Not: Arzuya göre kavanozlara doldurmadan önce tencereye bir demet maydanozu ince kıyıp karıştırabiliriz ya da tüketeceğimiz zaman içine taze taze ince doğrayarak tüketebiliriz.

Cevap bırakın