Keşkek

Keşkek. Her yörede farklı bir şekilde yapılan keşkeği bir de böyle deneyin, seveceksiniz. Beyaz ve kırmızı etli keşkek.

MALZEMELER

2,5 su bardağı aşurelik buğday

2 yemek kaşığı tereyağ

½ çay bardağı sıvı yağ

1 kalçalı tavuk but

1 adet yumruk büyüklüğünde kemikli dana eti

1 yemek kaşığı domates biber salçası karışımı

Yaklaşık 10-11 su bardağı su

Acı kuru biber (tercihen)

Pul biber

Karabiber

Kimyon

Tuz

Üzeri İçin

2-3 yemek kaşığı sıvı yağ

Pul biber

TARİF

Keşkeğimiz için toprak güveç tenceresi kullanıyoruz. Toprak kap kullandığımızda keşkeğimizin lezzeti daha da artacaktır. Yok ise normal tencerede de yapabilirsiniz.

Keşkeğimiz için güveç tenceresini aluminyum bir tepsiye oturtalım. Bu işlem ısının tencereye daha yavaş tesir etmesini sağlayacağından keşkeğimiz yavaş yavaş pişecektir.

Güveç kabına yıkadığımız kemikli dana etini ve tavuk budunu koyalım. Üzerine yemeklik doğradığımız soğanı ve yıkanmış aşurelik buğdayı ilave edelim. Tereyağ, sıvı yağ ve salçasını ekleyelim.

Acı seviyor iseniz kuru acı biber, damak zevkimize göre pul biber, karabiber, kimyon ve tuzunu ilave edelim. Üzerine suyunu da ekleyip ocağın altını yakalım.

Keşkek kaynadıktan sonra aluminyum tepsi ile birlikte ocağın en küçük gözüne aktaralım. Kısık ateşte 4-5 saat etler kemiğinden ayrılıncaya kadar pişirelim. Bu sırada hiç karıştırmayalım.

4-5 saat sonunda etler kemikten ayrılma kıvamına gelecektir. İçinden kemikli eti alıp etleri kemikten sıyıralım. Etleri tekrar tencereye ilave edelim.

Suyunu çekmiş ise kıvamına göre tekrar su ilave edebilirsiniz. Buğdayın kalitesine göre su çekme oranı değişebilir. Bu sebeple suyunu kontrollü eklemeye dikkat edelim.

Bundan sonra ara ara karıştırarak buğday iyice yumuşayıncaya kadar pişirmeye devam edelim. Buğday yeterince yumuşadıktan sonra ocağın altını kapatalım. Büyük bir kaşık yardımıyla ezermiş gibi çırparak biraz karıştıralım ve özleşmesini sağlayalım.

Keşkeği servis yaparken üzeri için olan sıvı yağı ısıtalım. İçine pul biberini ilave edelim. Servis yaparken keşkeğin üzerine gezdirip sıcak sıcak servis yapalım.

Afiyet Olsun.

Cevap bırakın