Kaymaklı Güllaç

Kaymaklı Güllaç. Her zaman yenilebilir, sütlü, hafif bir tatlı olmasına rağmen genelde Ramazan Ayı geldiğinde marketlerde yerini alan ya da daha fazla göze çarpan bir tatlı Güllaç.

Daha önce sitemizde tarifini paylaştığımız Muhallebili Güllaç’tan sonra Ramazan’ın son günlerine yaklaştığımız bu günde Kaymaklı Güllaç ile güllaç tariflerimize bir yenisini daha ekleyelim istedik.

Tarifimizde geçmeden önce “harekette bereket vardır” sözünü doğrulayan bir hikaye ile hareketli olmanın önemini gözler önüne sermeye ne dersiniz.

“Henüz dondurucuların icat edilmediği zamanlarda uzak denizlere açılan balıkçıların önemli bir sorunu vardır. Yakaladıkları balıklar ülkelerine dönene kadar bozulur. Balıkçılar bu sorunla başa çıkmak için kafa yorarlar. Önce balıkları canlı halde gemi içindeki küçük havuzlara koyarlar. Ancak yinede balıkların bir kısmı havuzda hareketsizlikten ölür. Bir gün bir balıkçının ağına köpek balığı yavrusu takılır. Geleneksel yol, havuzdaki diğer balıkları yiyen bu balığın geri atılmasıdır. Denizci balık henüz yavru olduğu için köpek balığını denize geri atmak yerine havuza atar. Ülkesine döndüğünde sonuç şaşırtıcıdır. İçinde yavru köpek balığı bulunan havuzdaki balıklar şaşırtıcı derecede canlıdır. Köpek balığı korkusuyla sürekli teyakkuz halinde yaşayan balıklar, diğer havuzlardaki balıklar gibi uyuşukluğa ve atalete düşmedikleri için ölmemiş, canlı kalmıştır.

Başarılı insanlar ile başarısız insanlar arasındaki farkı yaratan, sevmedikleri işleri yapma şekilleridir.” (Kişisel Ataleti Yenmek – Mümin Sekman)

MALZEMELER

3 adet güllaç yaprağı (dörde kesilmiş)

2 su bardağı süt

1 çay bardağı toz şeker

½ paket vanilya

200 gr kaymak

İri çekilmiş fındık

Süslemek İçin

Toz antep fıstığı

TARİF

Süt, şeker ve vanilyayı tencereye alalım. Şekeri eriyinceye kadar ısıtalım. Isınmış olan sütün küçük parmağımız ile kontrol ettiğimizde parmağımızı yakmayacak hale gelinceye kadar ılımasını bekleyelim.

Güllaç yapraklarından bir tanesini tepsiye alıp üzerine süt koyalım. Üzerine bir güllaç yaprağı daha koyalım ve tekrar ıslatalım. Güllaç yaprağı yumuşadığında önümüzde kalan kısmına kaymak ve fındık koyalım. Güllaç yaprağının her iki yanını içe katlayıp rulo yapalım. 2-3 saat dinlendirdikten sonra üzerlerini antep fıstığı ile süsleyerek servis yapalım.

Afiyet Olsun.

Cevap bırakın