Kaymaçina

Kaymaçina. Balkan (Makedon) mutfağının sade, pratik ve yapımı kolay sütlü tatlısı. Sadece pişmesi için biraz sabretmemiz, kendisine gelmesi için biraz beklememiz yeterli.

Kaymaçina tatlısının yapımına geçmeden önce bir kıssadan hisse okumaya ne dersiniz.

“Aziz Mahmud Hüdayi ile l Sultan Ahmed’in dostluklarının ilginç bir başlangıcı vardır Sultan Ahmed tahta çıktıktan bir süre sonra bir rüyasında, Macaristan kralı ile mücadele ederken sırtüstü yere düştüğünü, kralın da üstüne çıktığını gördü Padişahın bu rüyasını gerek sarayda gerekse saray dışında makul bir yoruma bağlayan çıkmadı Bunun üzerine padişaha bu rüyasını Üsküdar’da oturan, ünü yeni yeni yayılan Aziz Mahmud Hüdayi’ye yorumlatması teklif edildi Sultan Ahmed rüyasını bir kağıda yazıp cevaplandırması isteğiyle Aziz Mahmud Hüdayi’ye gönderdi Hüdayi hükümdarın adamını dergahının kapısında karşıladı, elindeki mektubu aldı daha okumadan “cevabı burada” deyip kendi mektubunu verdi ve geri çevirdi Aziz Mahmud Hüdayi padişahın rüyasını şöyle yorumlamıştı: İnsanın rüyasında rakip karşısında sırtüstü yere düşmesi, gerçek hayatta ona galip geleceğine işarettir Sırt insanın en kuvvetli yeridir Toprak da en kuvvetli dayanaktır Bu ikisi birleşince kuvvet üstüne doğar Kısaca bu rüya islam’ın kafirlere galebe edeceğini simgeler

Sultan Ahmed, bu mantıklı ve müjdeli yorumu yapan şeyhe karşı içinden bir sevgi ve yakınlık duydu, işte bu sevgi ve yakınlık büyük bir dostluğun başlangıcı oldu.”

Artık içinde hiç un bulunmayan tatlının yapıma geçebiliriz.

MALZEMELER

1 litre süt

6 adet yumurta

1 paket vanilya

1 su bardağı toz şeker

TARİF

Tatlı için yumurtaları çırpma kabına alalım. İçine toz şeker ve vanilyayı ilave edip 5-10 dakika arası şeker eriyinceye kadar çırpalım. Sütü ilave edip 5 dakika kadar daha çırpalım. Kare borcama hazırladığımız sütlü karışımı boşaltalım. 160 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar yaklaşık 1 saat pişirelim. (Tatlının düşük ıs da pişmesi gerekiyor. Yüksek ısıda pişirildiği taktirde kaynar ve özelliğini yitirir). Fırından çıkartıp soğuduktan sonra 3-4 saat buzdolabında dinlendirip servis yapalım.

Afiyet Olsun.

Cevap bırakın