Katmer Poğaça Börek

Katmer Poğaça Börek. Katmer gibi tel tel açılan, damağınızda nefis bir lezzet bırakan katmer poğaça börek.

Adamın biri kalkmış camiye gitmek üzere temizce giyinmiş yola çıkmış.

Giderken yolda düşmüş, kalkıp üstünü silkeleyip evine dönmüş. Elbisesini değiştirip temiz kıyafetlerle tekrar yola çıkmış.

Yeniden düşmüş, yeniden eve gidip üstünü değişip yola çıkmış. Yolda giderken elinde lamba ile onun yolunu aydınlatan bir adam görmüş.

Beraber mescide doğru ilerlemişler. Düşen adam lambayı tutana namazı kendisinin kıldırmasını söylemiş kabul etmemiş lambayı tutan adam.

Düşen adam niçin istekli olmadığını namaz kıldırmayı kabul etmediğini sorunca lamba tutan adam kendisini şeytan olduğunu söylemiş.

Düşen adam şok olmuş ve neden kendine ışık tutup yolunu aydınlattığını sormuş.

Şeytan demiş ki;
Seni düşüren bendim mescide gitmemen için ve sen birinci defa düştüğünde eve gidip elbiseni değişip tekrar mescide doğru çıkınca Allah senin tüm günahlarını affetti.

Ben seni ikinci defa düşürdüm sen tekrar üşenmedin eve gidip elbiseni değiştin tekrar yola çıktın bu defa Allah senin geçmiş ehli beytinin günahlarını bağışladı.

Ben korktum ki üçüncü düşmen de Allah dünyadaki tüm müslümanların günahlarını bağışlayacak. O sebeple senin güvenli bir şekilde mescide ulaşman için lambayla yolunu ben aydınlattım…

MALZEMELER

Hamuru İçin

2 yumurta (sarıları üzerine)

1 su bardağı süt

1 su bardağı sıvı yağ

1 su bardağı yoğurt

1 paket instant maya

Tuz

Un

Arasına sürmek için 1 paket margarin

İçi İçin

Peynir ve maydanoz karışımı

TARİF

Hamur için yumurta, sıvı yağ, süt ve yoğurdu yoğurma kabına alıp karıştıralım. Tuz ve mayayı ilave edip elimiz ile karıştırarak azar azar un ilave ederek elimize yapışmayan yumuşak bir hamur elde edelim.

Hamurdan küçük parçalar koparıp yuvarlayarak 26 adet beze elde edelim. Elde ettiğimiz bezeleri oklava veya merdane yardımı ile servis tabağı büyüklüğünde açalım.

Margarini eritelim. Fırça yardımı ile açtığımız hamurun üzerine sürelim. Yağladıktan sonra kendimizden taraftaki kenarı ortaya katlayıp üzerine yağ sürelim.

Karşı kenarı üstüne katlayıp tekrar yağlayalım. Diğer iki kenarı da ortaya doğru üst üste katlayalım. (Bu iki kenarın arasına yağ sürelim ama en üstte kalan kısma yağ sürmeyelim).

Elde ettiğimiz karenin ortasına hazırladığımız peynirli içimizde koyup köşeler baş başa gelecek şekilde ortaya katlayalım. Ters çevirerek yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirelim.

Bütün bezelere aynı işlemi yaptıktan sonra 30 dakika kadar tepse de bekletelim. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp, çörek otu serperek, 180 derecede üzeri kızarıncaya kadar pişirelim.

Afiyet olsun.

Cevap bırakın