Katıklı Dolma (Bitlis)

Katıklı Dolma. Bitlis yöresine ait yaz demeden kış demeden severek yenilen yemeklerden bir tanesi. Yöresel bir tarif olması sebebi özel bir yemek. Sarımsaklı yoğurt ile servis yapılabileceğiniz gibi sosu doğrudan dolmaların üzerine dökerek de servis yapabilirsiniz.

Yanında genellikle mercimek ya da şehriye çorbası ile fasulye ve pilav yenilen katıklı dolma yörede büyük kış kabağından  yapılır. Yemeğe Bitlis’in ahlat ilçesinde daha çok kabak dolması denilmektedir.

Kabaklı dolma tarifine geçmeden önce Bitlis mutfağı hakkında kısaca bilgilenelim.

Mutfakta etin büyük önem arz ettiği Bitlis’te çoğunlukla; teke, koyun, sığır ve kısmen de kuzu etleri tüketilmektedir. Bunun yanı sıra bölgede reyhan çok yetişen bir bitkidir ve tariflerde sık rastlanır. Ülkenin pek çok yerinde olsa da Bitlis’teki ceviz pestilinin tadı başkadır.

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Bitlis’in güzel bulduğu yiyeceklerini birbiri ardına sıraladığı küçük bir bölüm yapmış, bu arada yemek ve yiyecekleri o günlerde kullanılan ama günümüzde herkesçe bilinmeyen isimleriyle anmıştır.

Bitlis mutfağının öne çıkan lezzetleri arasında: Çorti Aşı, Büryan, Turşu Aşı, Ahlat Usulü Külekçi, Otlu Çorba, Ciğer Tablaması ve İçli köfte gibi lezzetler bulunur. İnşallah ilerleyen zamanlarda bu yemekleri de sizlerle paylaşma imkanı buluruz.

Tarifini almak ve videosunu izlemek için linke tıklayın. https://www.mutfagimdakitadlar.com/recipe/katikli-dolma-bitlis/

Cevap bırakın