Kahvaltılık Sosisli Peynir Dilimleri

Kahvaltılık Sosisli Peynir Dilimleri. hafta sonu kahvaltılarınız ve misafirleriniz için yapabileceğiniz farklı lezzetli Kahvaltılık Sosisli Peynir Dilimleri.

Kahvaltı, uzun saatler boyunca aç kalmış vücudumuzun, öğlene kadar sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirebilmesi için, doğru besinleri tüketmemiz gereken, sağlığımız açısından son derece önemli bir öğündür. Sağlıklı kahvaltı yapan insanların, yapmayanlara kıyasla, daha az kilo problemi yaşadığı görülmüştür. Buna üç ayrı neden verebiliriz.

Birincisi, bir şeyler yiyip içmek metabolizmanın çalışmasını sağlar- metabolizması az çalışan bireyin fazla kilo problemi yaşama riski artar.

İkincisi, kahvaltıyı atlamak kan şekerinin gün içerisinde aniden düşme riskini yükseltir ve kan şekerinde ani düşüş yaşayan birey soluğu çoğunlukla kan şekerini aniden yükseltebilecek rafine şeker seviyesi yüksek karbonhidratlı yiyecek ve/veya içeceklerde alır.

Üçüncüsü ise, uzun süre boyunca aç kalmış bir insan, öğle yemeği vakti geldiğince, büyük bir ihtimalle, yaşadığı açlığa bağlı olarak, yanlış seçim yapacak, hızlı ve çok miktarda yiyecek ve içecek tüketecektir.

MALZEMELER

1 su bardağı + 4 yemek kaşığı un

1,5 su bardağı süt

3 adet yumurta

10-15 adet parmak sosis

150-200 gr çeçil ya da kaşar peyniri (yarı yarıya olarak ikisini de kullanabilirsiniz)

Tuz

TARİF

Çukur bir kabın içine unumuzu koyalım. Tuzunu ilave edip sütünü ekleyerek çırpma teli yardımı ile çırpalım. Yumurtalarını da içine ilave edelim. Yumurta ve unlu karışım birbirine geçinceye kadar karıştırmaya devam edelim.

Tereyağ ile yağlamış olduğumuz küçük boy fırın kabına harcımızı boşaltalım. çeçil peynirlerini ve kaşarı elimiz ile parçalayarak üzerine serpiştirelim. Peynirin her tarafına eşit olarak gelmesini sağlayalım.

Sosisleri iki santim kalınlığında kesip üzerlerine yerleştirelim ve parmağımız ile bastıralım.

180 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar 40-45 dakika pişirelim. Fırından çıktıktan sonra ilk sıcağının çıkmasını bekleyip dilimleyerek servis yapalım.

Afiyet olsun.

Cevap bırakın